Wózki widłowe – rodzaje

W każdym segmencie logistyczno – magazynowym są wykorzystywane do transportowania materiałów. Mogą być zarówno jako jedyny środek transportu w sklepie, jak i jako element całej floty magazynowej. Wózki widłowe i ich rodzaje, które możemy spotkać w pracy.

 

regały magazynowe

 

Wózki paletowe

Znajdą zastosowanie praktycznie w każdym Spunkcie handlowo usługowym oraz produkcyjnym. Ponadto zawsze spotkamy je na magazynie lub różnych centrach logistycznych. To bardzo prosty w obsłudze środek transportu materiałów/produktów/towarów, który może być obsługiwany praktycznie przez każdą osobę. Wózki widłowe paletowe to są najczęściej kupowanym rodzajem wózków, jakie możemy spotkać na naszym rynku.

Wózki jezdniowe podnośnikowe

Popularnie nazywane „sztaplarkami” to wózki, które służą głównie do komisjonowania materiałów na duże wysokości magazynowe. Magazyn czy punkt usługowy nie musi być duży powierzchniowo, jednak wysokości, które tam występują są spore. Znajdą zastosowanie we wcześniej wspomnianych magazynach, centrach logistycznych czy dystrybucji, na placach budów czy w rolnictwie.

Wózki widłowe „widlaki”

To pojazdy transportujące materiały na spore odległości magazynowe. Mogą być napędzane silnikami spalinowymi bądź elektrycznymi. W zależności od możliwości spalania ich zastosowanie będzie się różnić. Wózek napędzany spalinowo nie będzie wykorzystywany wewnątrz budynku, zaś ten napędzany elektrycznie już tak. Widlaki mogą być wykorzystane zarówno w magazynach, centrach dystrybucji czy logistycznych, na lotniskach, dworcach, firmach produkcyjnych lub fabrykach przemysłowych. Wszędzie tam, gdzie towar należy przetransportować na dłuższą odległość magazynową.

Wózki widłowe w firmie – kupić czy wynająć?

Od niedawna można również wynajmować wózki widłowe. Takie rozwiązanie jest dobre dla firm, które nie muszą posiadać własnej rozbudowanej floty magazynowej lub jeszcze nie mogą sobie na nią pozwolić. Wynajmować można już od jednej godziny, aż do roku. Inaczej jest z zakupem, decydują się na zakup własnego wózka widłowego warto sprawdzić, czy producent w ofercie ma również serwis. Ponieważ w przypadku wynajmu serwis w większości przypadków jest gwarantowany, zaś w przypadku zakupu nie zawsze Zarówno jedne rozwiązanie, jak i drugie ma swoje plusy i minusy. Jednak nie będziemy ich zestawiać i porównywać, ponieważ poszczególna oferta kierowana jest do innych firm, które mają inne potrzeby magazynowe. To, co warto sprawdzić podczas kupowania lub wynajmu to: możliwość serwisu, czas wynajmu, warunki umowy.

Materiał partnera