Jaki wózek widłowy kupić – nowy czy używany?

Wózki widłowe są niezbędnym wyposażeniem wielu firm przemysłowych i transportowych. Ich główną funkcją jest poprawa jakości pracy oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracowników. Firmy prowadzące działalność, w której niezastąpione są widlaki, często zastanawiają się, na jaki sprzęt się zdecydować – nowy czy używany. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Wózki widłowe w znaczny sposób ułatwiają pracę fizyczną człowieka. Dzięki nim pracownicy w szybki i łatwy sposób mogą transportować ładunki o dużej masie na niewielkie odległości. Pierwszy wózek widłowy został skonstruowany w pierwszej dekadzie XX w. Obecnie wyróżnia się kilkanaście rodzajów widlaków, które różnią się od siebie przede wszystkim typem, rodzajem napędu oraz sposobem kierowania.

Używany wózek widłowy – wady i zalety

Używany wózek widłowy jest dobrą opcją dla przedsiębiorców, którzy ze względów finansowych nie mogą sobie pozwolić na zakup nowego sprzętu. Przy czym w takim przypadku zaleca się korzystać z oferty renomowanych firm, zajmujących się sprzedażą widlaków. Przykładowo wózek używany STILL cechują się bardzo dobrym stanem technicznym. Na podstawie takich elementów, jak: bezpieczeństwo, okres gwarancyjny, prezentacja zewnętrzna (lakier) oraz stan techniczny, kwalifikowane są do trzech kategorii: brązowej, srebrnej i złotej. Podstawową zaletą używanych wózków widłowych jest ich cena – można je nabyć nawet trzykrotnie taniej niż nowy sprzęt. Z kolei wady takiego rozwiązania wiążą się z zużyciem sprzętu, częstszymi usterkami oraz stosunkowo drogimi kosztami naprawy.

Nowy wózek widłowy – wady i zalety

Nieużywane wózki widłowe najlepiej jest kupować bezpośrednio u producenta, ponieważ korzystanie z usług pośredników znacznie podnosi cenę sprzętu. Ponadto warto w tym zakresie skorzystać z usług renomowanych firm, cieszących się zaufaniem klientów oraz wysoką jakością sprzedawanego sprzętu. Nowe wózki widłowe – w porównaniu do widlaków używanych – są drogie, dlatego warto zdać się na opinie klientów. Przed zakupem zaleca się poszukać informacji na temat konkretnej firmy i sprzętu w Internecie, np. na forach internetowych. Największą wadą nowych wózków widłowych jest ich cena, która w zależności od typu sprzętu waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy. Jednakże wysoką cenę nowych widlaków rekompensuje ich bardzo dobry stan techniczny, a także gwarancja, która udzielana jest nawet na kilka lat.

Materiał partnera