Właściwości profili aluminiowych

Profile aluminiowe to bardzo urozmaicona grupa części chętnie stosowanych w wielu dziedzinach budownictwa oraz przemysłu. Ich różnorodność oraz wyjątkowe właściwości sprawiają, że póki co trudno o alternatywę dla aluminiowych profili. Czym się charakteryzują i dlaczego nie sposób wyobrazić sobie bez nich tak niewielkich, jak i ogromnych konstrukcji?

Profile aluminiowe – bogactwo wyboru i możliwości

Profile aluminiowe produkowane są w licznych kształtach i rozmiarach, tak aby sprostać potrzebom konstrukcji i budynków o różnych wielkościach, ciężarze, z różnych materiałów. Pod względem kształtu wyróżnia się m.in.: płaskowniki, kątowniki, ceowniki, teowniki, rury kwadratowe, prostokątne oraz okrągłe. To są standardowe kształty. Oprócz nich możliwe jest wykonanie bardziej skomplikowanych form profili na potrzeby konkretnych realizacji.

Oprócz kształtu bardzo różne są także rozmiary profili aluminiowych. Kabiny prysznicowe nie potrzebują dużych profili, jednak na potrzeby np. dużogabarytowej stolarki okiennej te małe byłyby niewystarczające.

Profile aluminiowe – właściwości i zastosowania

O popularności profili aluminiowych zadecydowały ich właściwości, które są zbieżne z właściwościami aluminium. Najważniejsza jest tu korzystna relacja między masą a wytrzymałością elementu. Aluminium jest metalem bardzo lekkim w porównaniu ze stalą, a jednocześnie bardzo solidnym – odpornym zarówno na czynniki atmosferyczne, jak i uszkodzenia mechaniczne. Warto mieć na względzie to, że właściwości aluminium można poprawiać przez odpowiednie domieszki i impregnaty.

Dużą zaletą aluminiowych profili jest możliwość ich obróbki. Można je zarówno docinać, jak i łączyć technikami spawalniczymi. Dodatkowo, dzięki możliwości malowania proszkowego, w grę wchodzi dowolny kolor lub wzór (np. drewnopodobny z usłojeniem).

Najczęściej profile aluminiowe stanowią ramę konstrukcji, którą wypełnia się innym materiałem. Mowa tu zarówno o oknach, jak i ściankach działowych, przegrodach, ale też np. regałach. Na profilach aluminiowych osadza się rolety, bramy, stanowią one budulec rozmaitych stelaży. Wysokiej jakości profile aluminiowe do różnorodnych zastosowań można znaleźć na www.sklep.akces-plexi.pl.

Materiał partnera