Właściwości pianek poliuretanowych powtórnie spienianych

Materiał, jakim jest powtórnie spieniana pianka poliuretanowa, występuje w co najmniej kilku różniących się od siebie parametrami wariantach. Rozmaite kombinacje tych parametrów, jak również ogólne właściwości, wspólne dla wszystkich typów takiej pianki pozwalają na szerokie zastosowanie jej w wielu dziedzinach, przede wszystkim zaś w produkcji mebli tapicerowanych.

Wytworzone z pianki drobno zmielonej, elastyczne pianki wtórnie spienione określa się także niekiedy mianem „R”, od angielskiego „rebound”, oznaczającego właśnie ponowne spienienie. Podczas ich produkcji możliwe jest wyeliminowanie udziału związków metali ciężkich, co ma przełożenie na brak jakichkolwiek zastrzeżeń fizjologicznych w późniejszym użytkowaniu. Również dalsza obróbka przebiega w higienicznych, bezpyłowych warunkach – to zaś ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa pracowników przedsiębiorstw wykorzystujących pianki typu R do wytwarzania określonych produktów.

Właściwości i możliwości

Pianki powtórnie spieniane są tak popularne jednak też z wielu innych powodów. Charakteryzują się choćby wysoką odpornością wysokie i niskie temperatury, a także na działanie rozmaitych czynników chemicznych oraz biopatogennych. Otwarta struktura komórek pianki umożliwia z kolei dużą przepuszczalność powietrza. Pianka cechuje się przy tym niewielkimi ubytkami sztywności w eksploatacji, a więc również optymalną stabilnością wymiarów.

Poliuretanowe pianki powtórnie spieniane mogą występować w różnych wersjach kolorystycznych, a także w wariancie trudnopalnym. Spektrum możliwych do uzyskania gęstości w tym ostatnim przypadku wynosi od 80 do 220 kg na metr sześcienny. – Dla tradycyjnych pianek  tego typu dolną granicą będzie natomiast 40 kg na metr sześcienny – uzupełnia ekspert z produkującej pianki poliuretanowe firmy JAG.

Szerokie zastosowanie

Tak duża rozpiętość w połączeniu z doborem odpowiedniej grubości pozwala na wykorzystanie pianek typu R w rozmaitych celach. Wspomniano już  na początku o meblach tapicerowanych. Pianki powtórnie spieniane świetnie nadają się do wytwarzania wszelkich ich typów, szczególnie dobrze sprawdzają się jednak w przypadku elementów wymagających zastosowania podwyższonej gęstości, takich jak wypełnienia, zagłówki czy podłokietniki. Robi się z nich także poduszki i materace, w tym również sypialniane oraz sportowe. W tej ostatniej dziedzinie taką piankę można znaleźć jeszcze chociażby w matach i ochraniaczach różnego typu. Z uwagi na wymienione wcześniej właściwości biofizjologiczne powtórnie spieniane pianki poliuretanowe wykorzystuje się z powodzeniem także w branży rehabilitacyjnej, gdzie produkuje się z nich wkłady do sprzętu ćwiczeniowego, kliny, wałki i maty.

Również branża ciepłownicza znalazła zastosowanie dla tego rodzaju pianek: wytwarza się z nich poduszki kompensacyjne. Pianka umieszczona pod wykładziną dywanową zapewni z kolei poszukiwany przez wiele osób „efekt miękkiego podłoża”, zaś wykonana z podwójnie spienionej pianki poliuretanowej przekładka amortyzacyjna doskonale sprawdza się w transporcie większych tafli szkła, takich jak szyby i lustra.

Materiał partnera