Węże hydrauliczne: zastosowanie

Układy hydrauliczne do bezawaryjnej pracy potrzebują wysokociśnieniowych węzy hydraulicznych. Pracują one w maszynach i urządzeniach, gdzie transmiterem mocy lub sterowania są płyny (np. olej hydrauliczny) albo sprężone gazy, wszędzie pod wysokim ciśnieniem roboczym. Dlatego istotne znaczenie ma jakość zamocowania końcówek, czyli zakucia przewodów.

Węże hydrauliczne znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia – w przemyśle, motoryzacji, rolnictwie, budownictwie, transporcie kolejowym, morskim, lotniczym etc. Wykonane są z gumy i dzielimy je na węże z oplotem tekstylnym, z drutu stalowego (do 3 warstw) i z oplotem spiralnym z drutu (3-6 warstw). Na powierzchni węża znajdziemy najważniejsze informacje: średnicę, dopuszczalne ciśnienie robocze, datę produkcji oraz rodzaj normy (metryczne – DIN, calowe – ISO, SAE, JIS, ORFS), według której dany wąż został wyprodukowany. Węże hydrauliczne produkuje się zwykle w rozmiarach średnicy wewnętrznej mierzonej w calach, mogą pracować jako węże tłoczne i ssawne. Dobór typu węża dokonywany jest w zależności od ciśnienia pracy, czynnika roboczego i warunków otoczenia, w którym będzie on pracował. Dobór zakucia zależny jest od potrzeb zamawiającego, stosowane są zakucia zarówno proste, jak i kątowe (45 i 90°). Usługę zakuwania węży (w siedzibie firmy lub u klienta) oferuje m.in.  firma Bipromasz z Bydgoszczy.

Zakuwanie węży hydraulicznych – jak wygląda?

Wąż hydrauliczny składa się z odcinka węża, dwóch końcówek oraz tulei zaciskowych. By przygotować wąż na indywidualne zamówienie, producent zwykle docina wąż do określonych wymiarów, wkłada do otworów węża końcówki, a następnie zaciska na wężu tuleje mocujące końcówki wewnątrz gumy. Tak wykonany komplet: wąż gumowy zbrojony stalowym oplotem z zaprasowanymi zakuciami nazywamy giętkim przewodem hydraulicznym. Firma Bipromasz certyfikowany partner firmy Parker, oferuje usługę zakuwania węży hydraulicznych i szeroki asortyment zakuć w standardzie metrycznym (DIN) oraz calowym (BSP, NPTF, SAE, ORFS, JIS). Realizuje nie tylko standardowe wyroby, ale też indywidualne zamówienia. Proces technologiczny zakuwania węży obejmuje tu dobór typu węża i rodzaju zakucia, cięcie bez skórowania wewnętrznej części gumy przewodu w miejscu osadzania zakucia, następnie jego pneumatyczne czyszczenie, zaprasowanie zakuć i test w ciśnieniu do 1300 bar. Takie wykonanie zakucia daje użytkownikowi gwarancję dużej żywotności węża i bezpieczeństwa jego użytkowania w najtrudniejszych nawet warunkach.

Materiał partnera