Czy warto inwestować w złoto

Wieki temu złoto stanowiło podstawowy środek rozliczeniowy, później było zabezpieczeniem dla drukowanych pieniędzy. Obecnie złoto to cenny kruszec, z którego wykonuje się biżuterię. Może być także całkiem opłacalną inwestycją.

Walory złota

Złoto posiada niezwykłe właściwości, które sprawiają, że o jego posiadaniu marzy wielu. Przede wszystkim wyróżnia się piękną barwą i niesamowitym połyskiem. To miękki i łatwy w obróbce metal o całkiem sporej wadze. Jest wyjątkowo plastycznym i kowalnym materiałem, dlatego doskonale nadaje się do wytwarzania ozdób i efektownej biżuterii. Ponadto, nie utlenia się, ani nie ulega korozji. Jest też odporne na działanie kwasów, a roztworzyć jest je w stanie dopiero „woda królewska”, czyli mieszanka stężonych kwasów azotowego i solnego.

Złoto to od wielu lat kruszec bardzo pożądany. Rozpala wyobraźnię, kojarzy się z potęgą i bogactwem, a chęć jego posiadania może motywować do prawie nadludzkiego wysiłku. Co więcej, nie traci na wartości, dlatego obecnie wiele osób zastanawia się nad zainwestowaniem w sztabki złota – tłumaczy nasz rozmówca, reprezentujący firmę ATT Investments.

Inwestować czy nie

Złoto przez długi czas było zabezpieczeniem dla drukowanych pieniędzy – centralne banki nie mogły drukować więcej pieniędzy, jeśli ich ilość nie miała pokrycia w zgromadzonym złocie. Choć teraz wygląda to zupełnie inaczej, to jednak wciąż pozostało bardzo wartościowym kruszcem. W złoto warto inwestować, ponieważ:

  • nie poddaje się inflacji,
  • jest akceptowanym na całym świecie środkiem płatniczym,
  • jego ceny są stabilne (nawet jeśli traci na wartości, to niewiele, a później i tak zyskuje),
  • można je przekazać bliskim w spadku bez podatku od darowizny,
  • jest najlepszym zabezpieczeniem na wypadek trudnej sytuacji geopolitycznej.

W złoto najlepiej inwestować w momencie, kiedy jego wartość spada, ponieważ jest duża szansa, że w dłuższej perspektywie czasowej uda się na nim zarobić. Niestety, określenie szansy na zysk może być dla wielu bardzo trudne, ponieważ oceny dokonuje się na podstawie analizy długofalowych zmian cen złota na londyńskiej giełdzie. Warto również wiedzieć, że złoto rozlicza się w dolarach amerykańskich, dlatego trzeba także uwzględnić relację złotówki do dolara.

Podsumowując, w złoto opłaca się inwestować przede wszystkim w niepewnych czasach, których znakiem może być kryzys finansowy, zagrożenie konfliktem, pikujące ceny walut i ogólnie zła sytuacja geopolityczna.

Materiał partnera