ubezpieczenia komunikacyjne

Ubezpieczenia komunikacyjne. Które wybrać?

Każdy samochód, który jest zarejestrowany w Polsce i porusza się po drogach, musi obowiązkowo być ubezpieczony. Reguluje to ustawa i jest to przepis, od którego nie ma żadnych wyjątków. Na rynku jednak jest tak wiele ubezpieczycieli oferujących różnego rodzaju polisy, że przeciętny Kowalski może się w tym pogubić. W jaki sposób można ubezpieczyć samochód i czym różnią się od siebie poszczególne polisy? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.

OC, czyli obowiązkowy wydatek każdego kierowcy

Do najpopularniejszych ubezpieczeń komunikacyjnych należy z cała pewnością OC. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jest ono obowiązkowe. Polisę należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Jeżeli chodzi o zakres ubezpieczenia OC, to jest on zawsze taki sam, ponieważ reguluje to Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK. Główną gwarancją, jaką daje OC, jest to, że ubezpieczyciel pokryje z Twojej polisy szkody, które wyrządzisz innemu uczestnikowi ruchu. Dotyczy to zarówno pojazdów, jak i zdrowia czy nawet życia poszkodowanych. Bardzo ważne jest to, żeby zawsze mieć przy sobie potwierdzenie opłacenia składki OC, ponieważ podczas kontroli przez policję, za jej brak nakładany jest mandat karny.

AC, czyli polisa dla przezornych

Ubezpieczenie autocasco przeznaczone jest dla osób, którym zależy na dodatkowej ochronie, niezapewnionych w podstawowym ubezpieczeniu OC. Gwarantuje ono zadośćuczynienie finansowe w przypadku kradzieży, utraty samochodu lub jego wyposażenia. W przeciwieństwie do OC, Autocasco nie jest obowiązkowe a o jego wykupieniu decyduje właściciel pojazdu.

Ubezpieczenie samochodu polisą AC obejmuje swoim działanie szkody, które powstały w wyniku:

  • zderzenia się pojazdów, zdarzenia się z osobami, zwierzętami lub przedmiotami, które znajdują się po zewnętrznej stronie samochodu (budynek, drzewo itp.), uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie.
  • zdarzeń losowych takich jak pożar, wybuch, zatopienie, działań przyrody lub czynników chemicznych lub termicznych pochodzących bezpośrednio z zewnątrz pojazdu
  • kradzieży samochodu lub elementów jego bezpośredniego wyposażenia

Warto jednak pamiętać o tym, że ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłacenia środków w przypadku, gdy stwierdzi że kradzież lub uszkodzenie nastąpiło w wyniku niedbalstwa właściciela pojazdu lub przebywania pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Koszt tego ubezpieczenia komunikacyjnego jest zależny od zakresu wybranej ochrony. Wiele firm oferuje w ramach AC również ubezpieczenie szyb.

Assistance, czyli pomoc na drodze

Assistance to również dobrowolne ubezpieczenie samochodu, które najczęściej oferowane jest w jednym pakiecie z polisami OC lub AC. Jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, ponieważ chroni ono właściciela pojazdu w sytuacjach takich jak nagła awaria samochodu, małej stłuczki lub innego zdarzenia, które uniemożliwia dalszą jazdę. W ramach assistance kierowca otrzymuje całodobową pomoc techniczną z holowaniem włącznie. Assistance to nie tylko wsparcie techniczne. Coraz częściej w tego typu polisach zawarta jest pomoc medyczna, a nawet prawna. Nowością są usługi takie jak:

  • organizacja części zamiennych i pokrycie kosztów ich wysyłki
  • pokrycie kosztów samochodu zastępczego
  • dostarczenie paliwa do pojazdu (w przypadku, gdy zabraknie go na trasie)

Za dodatkową opłatą, ubezpieczyciele oferują również w ramach assistance pomoc za granicą. Przed podpisaniem umowy na tego typu ubezpieczenie komunikacyjne warto sprawdzić w umowie, jakie są limity holowania oraz czy pomoc następuje tylko po kolizji, czy również w sytuacji, gdy samochód ulegnie niespodziewanej awarii.

NWN, czyli ochrona przed niespodziewanym

NWN to ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni kierowcę oraz pasażerów znajdujących się w pojeździe, przed nieszczęśliwymi wypadkami. Wypłata odszkodowania następuje w przypadku uszkodzeń ciała, trwałego uszczerbku na zdrowiu, a w najgorszych sytuacjach śmierci. Polisa ta jest dobrowolna. Zazwyczaj polscy ubezpieczyciele oferują NWN w dwóch wariantach. Pierwszym z nich jest ubezpieczenie tylko kierowcy, a drugim kierowcy pojazdu oraz pasażerów znajdujących się wewnątrz auta podczas nieszczęśliwego wypadku.

Opisane tutaj ubezpieczenia komunikacyjne są dostępne dla polskich kierowców bez ograniczeń. Ze względu jednak na to, że na rynku jest tak wiele firm, które zachęcają i kuszą swoimi ofertami, czasami ciężko jest wybrać dobry wariant. Właśnie w tym celu powstała specjalna wyszukiwarka usług związanych z motoryzacją, która znajduje najlepsze ubezpieczenia komunikacyjne Autobooking. Wejdź i sprawdź, jak wiele ma Ci do zaoferowania.

Materiał partnera