sprezarki

Typy sprężarek

W wielu gałęziach gospodarki, przemysłu oraz sektorze usługowym powszechnie stosowane jest powietrze lub inne gazy, które poddawane są sprężaniu, czyli zwiększeniu ich gęstości, ciśnienia i wymuszeniu ich przepływu. Do sprężania powietrza wykorzystywane są urządzenia zwane sprężarkami. Na rynku znajdziemy kilka typów tych maszyn.

Podział sprężarek

Sprężarki możemy podzielić na grupy ze względu na kilka czynników, między innymi rodzaj obsługiwanego czynnika (powietrza lub innych gazów), liczbę stopni ich mobilność (niektóre sprężarki instalowane są na stałe, inne można przewozić), czy ich budowę. To właśnie konstrukcja sprężarek jest kwestią najważniejszą, ze względu na nią sprężarki dzielimy na wyporowe i przepływowe.

Sprężarki wyporowe

Tego rodzaju sprężarki działają na podobnej zasadzie, co ręczne pompki rowerowe – w szczelnym cylindrze urządzenia znajduje się tłok, który przemieszczając się w wzdłuż cylindra powoduje zasysanie powietrza, a następnie naciska na nie, zmniejszając jego objętość i zwiększając ciśnienie. Maszyny tego typu stosowane są w instalacjach, w których ciśnienie gazu jest istotniejsze od jego przepływu. Do sprężarek wyporowych zaliczamy między innymi sprężarki tłokowe, która są jednym z najstarszych i najczęściej stosowanych rodzajów sprężarek. Pozostałe rodzaje sprężarek wyporowych to:

  • Sprężarki śrubowe
  • Sprężarki spiralne
  • Sprężarki łopatkowe
  • Sprężarki membranowe

Szeroki wybór sprężarek wyporowych śrubowych i tłokowych znajdziemy w ofercie firmy Kompresjan.

Sprężarki przepływowe

W przeciwieństwie do sprężarek wyporowych, sprężarki przepływowe zwiększają ciśnienie powietrza poprzez zwiększenie jego prędkości, nie zaś zmniejszenie objętości. Głównym elementem konstrukcyjnym tego typu sprężarek jest wirnik, który dzięki swojej geometrii oraz wysokiej prędkości obrotu powoduje powstawanie podciśnienia – w ten sposób powietrze znajdujące się po jednej jego stronie jest zasysane i wyrzucane z dużą prędkością po drugiej stronie wirnika. Tego rodzaju mechanizm wykorzystywany jest między innymi w turbosprężarkach, obecnych w silnikach samochodów. Do sprężarek przepływowych zaliczamy:

  • Sprężarki osiowe
  • Sprężarki wirowe
  • Sprężarki diagonalne
  • Sprężarki promieniowe
Materiał partnera