W szkole językowej czy na własną rękę – jak lepiej nauczyć się języka obcego?

O tym, że warto i należy uczyć się języków obcych nie trzeba w dzisiejszych czasach nikogo przekonywać. Znajomość języków to nie tylko większe szanse na rynku pracy, ale również ułatwiony dostęp do oryginalnych informacji, tworów kultury, lepszy kontakt ze światem. Osoby zainteresowane rozwijaniem się w tym kierunku mają do wyboru dwie opcje nauki: w szkole językowej oraz samodzielnie w domu. Która z nich jest skuteczniejsza, która przyniesie nam lepsze rezultaty? Porównajmy je.

Nauka w szkole językowej

Ta opcja jest wybierana najczęściej. Dzisiejsze szkoły języków obcych takie jak Level posiadają bardzo zróżnicowaną ofertę edukacyjną, obejmującą naukę wielu języków obcych – od tak popularnych jak angielski czy niemiecki, do zupełnie egzotycznych, takich jak hebrajski czy japoński. Kursy prowadzone przez szkoły językowe są podzielone na różne poziomy trudności i skierowane do odbiorców w różnych grupach wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli) – mogą być również prowadzone w jednym z dwóch trybów, indywidualnym oraz grupowym. Przed zapisaniem się do szkoły warto dokładnie przemyśleć, która z tych wielu opcji jest najodpowiedniejsza dla nas – w wyborze powinniśmy kierować się przede wszystkim celem, jaki sobie stawiamy. Ucząc się w grupie lepiej rozwijamy umiejętność płynnego mówienia w danym języku, gdyż mamy możliwość interakcji z innymi członkami grupy w trakcie ćwiczeń, z reguły są również tańsze. Z drugiej strony kursy indywidualne pozwalają uczyć się i poszerzać swoje umiejętności w dużo szybszym tempie – dodatkowo wśród nich znajdziemy kursy specjalistyczne, przeznaczone dla osób, które muszą poznać język ze względów zawodowych, np. lekarzy czy prawników. W czasie ich trwania poznawane jest słownictwo nieobecne na zwykłych kursach.

Samodzielna nauka w domu

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się samokształcenie w różnych dziedzinach, również językowej. Uczenie się na własną rękę ma kilka bardzo istotnych zalet – przede wszystkim przy takim trybie nauki nie płacimy za wsparcie nauczyciela ani specjalne materiały dydaktyczne, źródłem wiedzy mogą stać się obcojęzyczne książki, filmy, podcasty czy nawet gry komputerowe. Samokształcenie się jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu lub z innych powodów nie mogą uczęszczać na kursy z lektorem, albo po prostu same chcą decydować ile czasu poświęcają na naukę. Z drugiej strony warto pamiętać, że samodzielna nauka wymaga sporej dawki motywacji oraz konieczności wypraktykowania własnej metody uczenia się. Ponadto pociąga za sobą ryzyko utrwalenia sobie pewnych błędów, np. złego wymawiania poszczególnych słów.

Podsumowując…

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, która z metod jest lepsza i którą sprawdzi się lepiej, gdyż jest to kwestia indywidualna. Wybór powinniśmy podjąć w oparciu o swoje własne potrzeby, możliwości (również finansowe) czy preferencje.

Materiał partnera