Świąteczne zakupy – jak oszczędzić?

Święta Bożego Narodzenia generują wiele kosztów i niejednokrotnie są główną przyczyną problemów finansowych. Na liście świątecznych zakupów znajdują się: prezenty, ubrania, dekoracje świąteczne, a także jedzenie. Dzięki racjonalnemu gospodarowaniu pieniędzy i wcześniej zaplanowanemu budżetowi, można zminimalizować koszty, a tym samym oszczędzić na świątecznych zakupach. Jednym z podstawowych narzędzi oszczędzania jest przygotowanie listy, a następnie skreślenie z niej rzeczy zbędnych.

Dla wielu osób Święta Bożego Narodzenia to nie tylko czas spędzany w rodzinnym gronie, ale również spory wydatek i trudne pod względem organizacyjnym przedsięwzięcie, które najlepiej planować z dużym wyprzedzeniem.

Planowanie świątecznych wydatków

Pierwszym krokiem do oszczędzenia na świątecznych zakupach jest dokładne planowanie świątecznych wydatków. Na liście zakupów warto uwzględnić: prezenty, ubrana, ozdoby i artykuły spożywcze. Oszacowanie kosztów kilka tygodni przed świętami pozwala uniknąć ponadprogramowych wydatków. Dzięki temu możemy również oszacować przybliżony koszt świąt i pomyśleć o dodatkowych sposobach generowania gotówki. Wśród dobrych i sprawdzonych sposobów na zdobycie środków na święta, można wymienić:

  • kilkumiesięczne odkładanie nadwyżki z wypłaty,
  • pracę po godzinach,
  • pracę dorywczą,
  • zaciągnięcie pożyczki – chwilówki.

Jak oszczędzać na prezentach świątecznych?

Najwięcej kosztów generują świąteczne prezenty, na których można bardzo łatwo zaoszczędzić. Optymalnym rozwiązaniem jest umówienie się z rodziną na drobne upominki, które nikogo nie obciążą finansowo. Część prezentów można również zrobić samemu, np. ramkę na zdjęcia czy ozdobną biżuterię. Jeśli jednak nie możemy zrezygnować z droższych prezentów, warto kilka miesięcy przed świętami sporządzić listę upominków i postarać się kupić je taniej, np. na atrakcyjnej promocji lub w sklepie internetowym.

Jak oszczędzić na jedzeniu w święta?

Koszt przygotowania kolacji wigilijnej oraz obiadów świątecznych uzależniony jest od liczby zaproszonych gości. Najdroższą opcją jest zamówienie gotowych potraw w restauracji. Osoby, które chcą zaoszczędzić na świętach, powinny zdecydować się na przygotowanie wszystkich potraw samodzielnie. Dobrą opcją jest również podzielenie obowiązków pomiędzy najbliższych członków rodziny – dzięki temu rozwiązaniu można zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas.

Dekoracje świąteczne – czy można na nich oszczędzić?

Najłatwiejszym sposobem na zaoszczędzenie na świętach jest wykorzystanie dekoracji świątecznych z poprzedniego roku – w celu nadania im nowego charakteru można je przemalować lub ułożyć w oryginalny sposób. Dobrym sposobem jest również kupowanie ozdób na poświątecznych wyprzedażach – wówczas ich cena spada nawet o 70%.

Materiał partnera