W jaki sposób stosuje się powłoki antygraffiti

Chociaż graffiti jest w dzisiejszych czasach uznawane za ważną dziedzinę sztuki, bywa również traktowane jak akt wandalizmu. W wielu miastach powstają powierzchnie specjalnie przeznaczone dla twórców graffiti, gdzie tego typu malunki są mile widziane i stanowią modny element nowoczesnej aranżacji przestrzeni publicznej. Problem powstaje, gdy graffiti „zdobi” powierzchnie o innym przeznaczeniu.

Kiedy i dlaczego warto stosować powłoki antygraffiti?

Kolorowe obrazy i teksty na murach mogą zdobić, ale także szpecić przestrzeń. Przede wszystkim jednak bywają po prostu nielegalne. Dotyczy to zarówno obiektów prywatnych, np. siedzib firm, jak i publicznych – mostów, tuneli, estakad czy innych miejsc funkcjonujących w przestrzeni publicznej. Fakt, iż w wielu miejscach graffiti nie jest dozwolone i traktowane jest jako akt wandalizmu, nie oznacza, że da się uniknąć takiego zniszczenia mienia. Wręcz przeciwnie, niechciane malunki powstają wbrew prawu, a właściciele tak „ozdobionych” obiektów muszą samemu radzić sobie ze skutkami działalności grafficiarzy. Niestety gotowe graffiti, gdzie spray zdążył głęboko wniknąć w porowaty materiał elewacyjny, trudno jest usunąć. Odnowienie, często odmalowanie powierzchni, to kosztowny zabieg.  – Mówi przedstawiciel PHSC Chemicals Sp. z o.o. oferującej powłoki antygraffiti. – Można posłużyć się specjalnymi zmywaczami, jednak najlepszym sposobem na zabezpieczenie powierzchni przed pomalowaniem jest zastosowanie powłoki antygraffiti. Warto zaznaczyć, że tego typu zabezpieczenia nie chronią przed dokonaniem aktu wandalizmu, ale pozwalają na szybkie i skuteczne usunięcie malunku ze ściany, bez szkody dla pomalowanej powierzchni. Dodatkowo chronią one przed innymi zanieczyszczeniami spowodowanymi np. kwaśnymi opadami, działaniem wilgoci bądź smogu.

Na czym polega zastosowanie powłok antygraffiti?

Powłoki antygrafitti to specjalne środki zabezpieczające powierzchnie wykonane z różnych materiałów, zarówno pomalowanych, jak i surowej cegły, betonu, a nawet poliwęglanu czy drewna. Technologia ta chroni dany materiał przed wniknięciem w jej warstwy lakieru, farby czy innego środka stosowanego przez grafficiarzy. Dzięki temu każdy malunek można łatwo i szybko usunąć, nie narażając na uszkodzenie danej powierzchni. Wyróżniamy przy tym trzy rodzaje powłok antygraffiti:

  • Czasowe – tzw. powłoki tracone pozwalają na jednorazowe wytworzenie bariery hydrofobowej, którą można łatwo zmyć za pomocą myjki ciśnieniowej pozbywając się tym samym graffiti.
  • Czasowe półtrwałe – umożliwiają kilkikrotne zmycie gwaffiti z podłoża.
  • Trwałe – zabezpieczają przed wniknięciem w podłoże farb, jak i klejów, ułatwiając usuwanie graffiti i pozbywanie się plakatów. Mogą to być powłoki syntetyczne, polimerowe lub izomorficzne.

Wybierając powłokę antygraffiti warto upewnić się, czy jest ona bezpieczna dla danego podłoża i jakie techniki zmywania obejmuje.

Materiał partnera