W jaki sposób działa klimatyzacja?

Klimatyzacja jest obecnie spotykana na niemal każdym kroku – w sklepach, biurach, centrach handlowych, samochodach… Coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji we własnym mieszkaniu lub domu. Mimo, że każdy doskonale wie, że zadaniem klimatyzacji jest schładzanie pomieszczeń, to niewiele osób zdaje sobie sprawę jakie procesy muszą zajść do osiągnięcia takiego efektu.

Klimatyzacja – jak to działa?

Choć na rynku znajdziemy różnego rodzaju klimatyzatory – mobilne, stacjonarne, monoblokowe, splity i wiele innych – to pod względem budowy i zasady działania wszystkie te urządzenie są do siebie bardzo podobne. W każdym przypadku są to urządzenia o układzie zamkniętym, dzielącym się na dwie części: wysokiego ciśnienia oraz niskiego ciśnienia. W skład klimatyzatora wchodzi kilka urządzeń, połączonych ze sobą przewodami, po których krąży czynnik chłodzący. Jest to specjalny płyn, którego zadaniem jest odbieranie ciepła z powietrza znajdującego się w danym pomieszczeniu. Jak wygląda ten proces? Zacznijmy od tego, co dzieje się wewnątrz chłodzonego pomieszczenia.

Schładzanie powietrza

Najpowszechniej spotykane i przy tym najbardziej wydajne są klimatyzatory typu split, podzielone na jednostki wewnętrzne i zewnętrzne. W jednostce wewnętrznej znajduje się wentylator, który kieruje powietrze zebrane w pomieszczeniu na parownik, czyli wymiennik ciepła wypełniony zimnym czynnikiem chłodzącym – powietrze oddaje czynnikowi swoją energię cieplną, schładza się i zostaje wypchnięte przez wentylator z powrotem do pomieszczenia. Dzięki temu temperatura wewnątrz spada.

Sprężanie czynnika

Podgrzany czynnik ciepła musi oddać zgromadzoną energię, w przeciwnym wypadku dalsze schładzanie powietrza będzie niemożliwe. W tym celu wędruje on przewodami do sprężarki, która zwiększa jego ciśnienie i tym samym temperaturę. Ciepły czynnik zamienia się w gaz i wędruje do drugiego wymiennika, zwanego skraplaczem – znajduje się on jednostce zewnętrznej systemu klimatyzacji. Tam oddaje od całą swoją energię cieplną i ulega schłodzeniu. Skraplacz również współpracuje z wentylatorem, które powoduje ruch powietrza wokół niego i umożliwia absorbcję ciepła z czynnika.

Zamknięcie obiegu

Schłodzony czynnik przepływa przez tak zwany zawór rozprężny, który zmniejsza jego ciśnienie i tym samym jeszcze bardziej obniża jego temperaturę. Następnie płyn trafia do wymiennika ciepła w jednostce wewnętrznej i cały proces schładzania rozpoczyna się na nowo.

Szeroki wybór klimatyzatorów uznanych marek znajdziemy w asortymencie firmy A-Tec.

Materiał partnera