Jakie są zastosowania blach mosiężnych?

Mosiądz to stop uzyskiwany i wykorzystywany od czasów starożytnych do wyrobu sprzętów, narzędzi oraz ozdób. Przez wieki udoskonalono ten materiał i sposoby jego wytwarzania, osiągając liczne odmiany o pożądanych parametrach. Jedną z form współczesnego mosiądzu jest blacha mosiężna. Jakie ma właściwości i zastosowania? Gdzie możemy ją spotkać i jakie są jej rodzaje?

Czym jest mosiądz?

Mosiądz do stop miedzi i cynku. Zawartość tego drugiego waha się między 10% a 45%. W zależności od potrzeb materiał można wzbogacać innymi pierwiastkami, tak aby modyfikować właściwości finalnego wyrobu. O zalety i właściwości mosiądzu zapytaliśmy specjalistę z Hurtowni Metali Nieżelaznych Elka.

Mosiądz ma mnóstwo zalet! Topnieje dopiero przy około 1000 stopni Celsjusza. Nie rdzewieje nawet w słonej wodzie, dzięki czemu może być używany do produkcji armatury okrętowej. Jest łatwy w obróbce na zimno i daje się lutować, a po wzbogaceniu ołowiem jest dobrze skrawalny. Warto wiedzieć, że z mosiądzu powstają monety, których używamy: jedno-, dwu- i pięciogroszówki.

Wziąwszy pod uwagę stosunkowo proste uzyskanie, podatność na obróbkę oraz odporność na korodowanie i działanie wysokich temperatur, nie powinno dziwić to, że mosiądz ma bardzo dużo zastosowań: od sztucznej biżuterii przez armaturę i łuski pocisków po pokrycia dachowe. Specyficzną formą użytkową mosiądzu jest blacha. Co warto o niej wiedzieć?

Blacha mosiężna – do czego służy?

Blacha mosiężna ma wszystkie zalety mosiądzu – niestraszne jej słońce ani deszcz, łatwo ją uzyskać i prędko nie zardzewieje. Z tych właściwości wynikają metody jej użycia. Materiał ten jest dostępny w dwóch wariantach – do dyspozycji mamy blachę gładką i falowaną. Gdzie można znaleźć arkusze mosiężnych blach?

Blacha mosiężna jest półproduktem, z którego powstają np. naczynia i ozdoby. Możliwość gięcia i skrawania blachy sprawia, że można jej nadać pożądany kształt, np. walcowaty, uzyskując w ten sposób – w zależności od potrzeb – np. element ozdobny albo zacisk.

Blachy mosiężne mają zastosowanie w przemysłach: motoryzacyjnym, elektrotechnicznym i elektronicznym, a także w budownictwie. W tym pierwszym służą do wyrobu m.in. elementów silników i chłodnic, a także różnorodnych drobniejszych części, które muszą być odporne na działanie wysokich temperatur oraz wilgoć.

Duże zasługi blachy mosiężne oddają elektronice i elektryce – służą m.in. do ekranowania przewodów oraz transformatorów.

Nie da się przeoczyć mosiądzu stosowanego w budownictwie. Służy on jako materiał dekarski. Blachy mosiężne kładzie się szczególnie na obiektach zabytkowych o charakterze sakralnym. Taki dach może wytrzymać nawet kilkaset lat.

Materiał partnera