Jakie są zalety nagrobków marmurowych?

Marmur to kamień powszechnie kojarzony z luksusem – wykonuje się z niego przede wszystkim elementy konstrukcyjne eleganckich wnętrz, między innymi podłogi, panele ścienne, schody. Może on być również zastosowany do wytwarzania nagrobków. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Tego dowiemy się z poniższego tekstu.

Charakterystyka marmuru

Marmur jest skałą metamorficzną, powstałą w wyniku przeobrażenia wapieni lub dolomitów. Jej głównym składnikiem jest kalcyt krystaliczny lub – w przypadku marmurów dolomitowych – dolomit. Już w czasach starożytnych czasach wykorzystywano go jako cenny materiał budowlany lub rzeźbiarski. W Polsce wydobywany na terenie Sudetów w dwóch wariantach kolorystycznych – „Biała Marianna” oraz „Zielona Marianna”

Zalety marmurów

Marmur w dzisiejszych czasach wciąż stanowi synonim bogactwa. Wśród jego plusów znajdziemy:

  • Wyjątkową estetykę – ogromną zaletą marmurów jest ich estetyka, która zachwyci każde oko. Marmur dostępny jest w licznych kolorach – mówi przedstawiciel Zakładu Pogrzebowego WitwickaOd bieli, przez różne odcienie szarości oraz zielenie, czerwienie i błękity, kończąc na czerniach. Ponadto każdy blok marmuru posiada unikatowe żyłkowanie, które sprawia, że wykonany z niego nagrobek będzie stanowić jedyne w swoim rodzaju dzieło sztuki.
  • Wysoka plastyczność – marmur jest kamieniem miększym niż drugi z chętnie wykorzystywanych w kamieniarstwie tworzyw, czyli granit. Ta jego właściwość sprawia, że jest on łatwiejszy w obróbce i daje więcej możliwości. Marmurowy blok może zostać przygotowany tak, by jego powierzchnia była gładka i błyszcząca lub matowa. Inną opcją jest wykończenie antykowane, dzięki któremu łatwo można zatuszować ewentualne niedoskonałości tworzywa.
  • Wysoka odporność na temperatury – marmur doskonale radzi sobie z wahaniami temperatur, które mogą prowadzić do zniszczenia twardszego granitu.

Wady marmuru

Poza swoimi zaletami marmur ma również kilka bardzo istotnych wad. Po pierwsze jest on skałą dość porowatą, łatwo nasiąka wilgocią i zanieczyszczeniami, dlatego umieszczony na zewnątrz marmurowy nagrobek będzie wymagała bardzo starannej, regularnej pielęgnacji i konserwacji. W przeciwnym wypadku szybko straci swoje walory estetyczne. Po drugie – jego miękkość, poza tym że ułatwia obróbkę, sprawia również, że blok marmuru jest bardzo podatny na różnego rodzaj uszkodzenia mechaniczne, np. zarysowania, które często zdarzają się na solidnie zadrzewionych polskich cmentarzach. Ostatni minus, to wysoka cena. Marmur to jeden z najdroższych kamieni ozdobnych dostępnych na rynku – wykonanie z niego dużego nagrobka to duży wydatek, do którego należy doliczyć również koszty konserwacji.

Materiał partnera