zawory-chlodnicze

Rodzaje zaworów chłodniczych

Aby systemy chłodnicze mogły prawidłowo funkcjonować, potrzebują pewnych urządzeń związanych z automatyką. Należą do nich m.in. zawory, które regulują przepływ czynnika chłodniczego. Na rynku chłodniczym dostępnych jest kilka rodzajów takich zaworów. Sprawdźmy jak się nazywają oraz w jakich okolicznościach można je zastosować.

Zawory rozprężne

Wśród zaworów wykorzystywanych w automatyce do chłodnictwa znajdują się zawory rozprężne, elektromagnetyczne, zwrotne i kulowe. Pierwsze z nich regulują wtrysk czynnika chłodniczego do parownika (są instalowane między skraplaczem a parownikiem) wprost proporcjonalnie do obciążenia cieplnego. Ich czujniki przekazują sygnał ciśnieniowy do zaworu na podstawie temperatury gazu, który znajduje się za parownikiem.

Zawory rozprężne są również zaopatrzone w wymienialną dyszę, dzięki czemu możliwa jest zmiana mocy zaworu bez potrzeby wymiany całego zaworu na nowy, kiedy okaże się, że został on błędnie dobrany do instalacji. Najważniejszymi zaletami tego rodzaju zaworów są zabezpieczenia – parownika przed „wysuszeniem” (podczas wysokich obciążeń chłodniczych) oraz sprężarki przed „zalaniem” (dzięki utrzymywaniu stałego przegrzania niezależnie od obciążenia).

Zawory elektromagnetyczne

Do czynników fluoropochodnych i amoniaku w instalacjach chłodniczych znajdują zastosowanie zawory elektromagnetyczne (zwane również elektrozaworami), w których zmianę położenia zaworu wywołuje zmiana sygnału elektrycznego. Elementem sterującym jest w nich cewka elektromagnetyczna, którą należy dobrać do zaworu pod względem napięcia zasilającego, maksymalnej temperatury otoczenia oraz stopnia ochrony obudowy – wyjaśnia ekspert ASC – Automatyki Systemów Chłodniczych, która jest importerem i dystrybutorem urządzeń automatyki przemysłowej i chłodniczej firmy Danfoss.

Zawory zwrotne oraz kulowe

Innym rodzajem zaworów są zawory zwrotne, które służą do zapewnienia przepływu medium tylko w jednym kierunku. W przypadku odwrócenia kierunku przepływu ich zadaniem jest odcięcie rurociągu. Mogą być stosowane w instalacjach chłodniczych z fluorowcopochodnymi czynnikami chłodniczymi na rurociągach cieczowych, ssawnych i z gorącym gazem (pompach, sprężarkach).

Typową funkcję otwórz/zamknij pełnią zawory kulowe. Są to dwukierunkowe zawory odcinające, które zapewniają maksymalną szczelność oraz przepływ przy całkowicie otwartym zaworze. Wyposażone w specjalny kołpak, który daje możliwość zaplombowania zaworu, dzięki czemu chroni go przed nieautoryzowanym dostępem. Dodatkową cechą zaworów kulowych jest możliwość pracy w szerokim zakresie temperatur.

Materiał partnera