wyroby-hutnicze

Rodzaje wyrobów hutniczych

Wyroby hutnicze są to wszelkiego typu elementy powstałe z metali oraz stopów metali, takich jak żelazo, cynk, ołów bądź aluminium. Wytworem tych wyrobów zajmuje się gałąź zwana hutnictwem. Hutnictwo trudni się nie tylko wytapianiem metali, ale również ich obróbką. Wyróżnia się wiele rodzajów wyrobów hutniczych. Zapoznajmy się z kilkoma z nich.

Taśmy sprężynowe nierdzewne

Taśmy sprężynowe nierdzewne wykonywane są zgodnie z ustalonymi normami, mogą przyjmować różne wymiary w zależności od zapotrzebowania klienta. Ich krawędzie mogą być wykończone w standardzie, wówczas są to tzw. krawędzie cięte bądź mogą być to krawędzie zaokrąglone – mówi nasz ekspert z firmy HAX-INOX. Stal, z której wykonana jest taśma sprężynowa, odznacza się wysoką twardością, jednak można indywidualnie określić twardość taśm.

Taśmy nierdzewne

Taśmy ze stali nierdzewnej wykonywane są tylko w Europie. Mogą występować w dwóch stanach twardości – miękkiej bądź półtwardej. Ich konkretny wymiar ustalany jest zgodnie z zapotrzebowaniem osób je zamawiających.

Folie stalowe

Wyróżnia się kilka rodzajów folii stalowych, a mianowicie folie kalibracyjne, kalibracyjne sprężynowe, kalibracyjne w arkuszach oraz folie kalibracyjne – taśmy. Folie kalibracyjne wykonywane są ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej, narzędziowej oraz sprężynowej. Mają zastosowanie w licznych gałęziach przemysłu, a ich podstawowym zadaniem jest wykonywanie skrupulatnych pomiarów grubości na podłożach.

Druty stalowe

Pośród drutów stalowych wyróżnić można druty nierdzewne, oporowe, spawalnicze oraz węglowe. Charakteryzują się niewielkim przekrojem poprzecznym. Najczęściej przyjmują okrągłą formę, jednak są również druty owalne, prostokątne czy sześciokątne. Druty dostarczane są w kręgach.

Taśmy stalowe

Pierwszym rodzajem taśmy stalowej jest taśma niskowęglowa, wykorzystywana do obróbki plastycznej na zimno. Produkowana jest z różnych gatunków stali, zależnie od zamówienia. Wyróżnia się wieloma rodzajami krawędzi, w tym cięciem standardowym bądź ostrzonym przez walcowanie. Rodzaje krawędzi dostosowane są także przy taśmie ze stali wysokowęglowej i pozostałych rodzajach taśm. Taśmy ze stali stopowej są przeznaczone do hartowania. Taśmy hartowane z kolei mają wysokie właściwości wytrzymałościowe. Są bardzo odporne na ścieranie, a powierzchnia stali może być błyszcząca, szaroniebieska, szczotkowana na biało, polerowana na niebiesko bądź na żółto oraz cynkowana. Produkowane są także taśmy ze stali węglowej, która jest również hartowana i ma tak samo dobre własności.

Zastosowanie wyrobów hutniczych

Wyroby hutnicze znajdują różnorakie zastosowanie w przemyśle. Są m.in. wykorzystywane w budownictwie, w przemyśle samochodowym, w inżynierii wodnej czy lądowej. Ponadto używa się ich w instalacjach budowlanych czy nawet w urządzeniach AGD i RTV. Ich rola jest nieprzeceniona, ponieważ skala ich wykorzystania jest ogromna – komentuje nasz ekspert z firmy HAX-INOX.

Materiał partnera