wykladziny biurowe

Rodzaje wykładzin do stosowania w biurze

Wybierając wykładzinę do pomieszczeń biurowych, bierze się pod uwagę nie tylko estetykę czy wygodę w jej użytkowaniu, ale także wytrzymałość i odporność na zabrudzenia oraz ścieranie, a przede wszystkim trudnopalność. Te cechy są kluczowe w odniesieniu do pomieszczeń, które będą dość intensywnie użytkowane. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wykładzin różniących się między sobą zarówno składem, posiadanymi właściwościami, jak i technologią wykonania.

Wykładziny dywanowe

Zaletą wykładzin dywanowych jest ich cena oraz możliwość łatwego montażu. Są one znacznie tańsze od klasycznych dywanów i można je stosować na całą powierzchnię podłogi. Dodatkowo bardzo dobrze tłumią hałas, ocieplając przy tym podłoże. Wśród wykładzin dywanowych dostępne są wykładziny z włókien sztucznych, naturalnych bądź takie, które mają mieszany skład. Ze względu na surowce, jakie zostały wykorzystane do produkcji, wyróżnia się: wykładziny poliamidowe, wełniane, polipropylenowe, akrylowe oraz wykładziny z włókien roślinnych. Wybierając wykładzinę, należy zwrócić uwagę również na splot włókien oraz sposób ich cięcia. I tutaj wyróżniamy wykładziny pętelkowe, cięte, jak również igłowe. Runo wykładziny pętelkowej może mieć bardzo różny wygląd, związany ze sposobem, w jaki były tkane włókna. Natomiast w wykładzie  igłowej włókna poliamidowe bądź polipropylenowe są splatane mechanicznie w wyniku igłowania. W wykładzie welurowej w odróżnieniu od pętelkowej górna cześć pętelki jest przycinana, co sprawia, że jest ona jeszcze bardziej odporna na zabrudzenia. W wyborze wykładziny nie bez znaczenia pozostaje również jej gramatura. Najwyższej jakości wykładziny dywanowe w płytkach od renomowanych producentów oferuje firma Interbiuro z Warszawy, która zajmuje się kompleksową aranżacją przestrzeni biurowych.

Wykładziny PCV  oraz linoleum

Wykładziny tego rodzaju są wykonane z polichlorku winylu. Wyróżniają się dużą dostępnością wzorów oraz łatwością w utrzymaniu czystości. Dużo łatwiej się je czyści niż wykładziny dywanowe, są też bardzo odporne na użytkowanie. Wykładziny PCV mogą posiadać budowę wielowarstwową bądź też jednowarstwową. Naturalnie ilość warstw wpływa na jakość wykładziny. Dodatkowo ważna jest również klasa ścieralności, gdzie klasa T oznacza wykładzinę o najwyższych standardach. Natomiast klasa P to gorsza wykładzina.  Wykładzina linoleum wytwarzana jest z mączki drzewnej, oleju lnianego oraz wypełniaczy mineralnych czy naturalnych żywic. Linoleum jest bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych, jak również chemicznych. Dodatkowo też odznacza się wysoką izolacyjnością zarówno akustyczną, jak i termiczną.

Materiał partnera