wozki widlowe

Rodzaje wózków widłowych ze względu na napęd

Wózki widłowe dzielimy na kategorie pod względem rodzaju załadowczego i transportowego, sposobu załadowania oraz napędu. Decydując się na zakup lub wynajem wózka, powinniśmy zwrócić uwagę na wszystkie trzy kategorie, ponieważ chcemy, by sprzęt był dopasowany do naszych potrzeb, funkcjonalny i ekonomiczny. W niniejszym artykule koncentrujemy się na rodzajach napędów wózków widłowych.

Wózki widłowe spalinowe

Na rynku dostępne są wózki widłowe spalinowe, w których najczęściej jako paliwo wykorzystuje się olej napędowy. Poza dieslami spotkamy również wózki z silnikami benzynowymi, ale są one rzadkością, ponieważ ich eksploatacja jest droższa, ze względu na cenę paliwa. Wózki spalinowe zwykle wykorzystuje się do prac na otwartym terenie, ponieważ w magazynach, halach i składach zamkniętych, spaliny zanieczyszczałyby powietrze. Często nie pozwalają na to przepisy BHP, ale i zdrowy rozsądek. Jeżeli chcemy korzystać z wózka spalinowego w pomieszczeniach, musimy sprawdzić, czy jest to zgodne z przepisami obiektu oraz bezwzględnie wyposażyć wózek w specjalne filtry. Pomieszczenie można byłoby wyposażyć w odsysacz spalin, jednak wówczas mocno ograniczałoby to poruszanie się wózka. Różne rodzaje wózków możemy podejrzeć na stronie firmy Inicjatywa Północno-Zachodnia “PW”, która zajmuje się dystrybucją, serwisowaniem oraz wynajmem tego typu maszyn.

Wózki widłowe gazowe

Wózki gazowe (LPG), podobnie jak spalinowe, powinny być wyposażone w filtry ograniczające spaliny, gdy stosowane są wewnątrz pomieszczeń. Są bardziej ekonomiczne od wózków spalinowych, ze względu na cenę gazu. Pracują też ciszej, co jest istotne przede wszystkim dla operatora.

Wózki widłowe elektryczne

Cieszą się największą popularnością, ponieważ mogą być wykorzystywane zarówno na otwartych przestrzeniach, jak i w pomieszczeniach zamkniętych. Powinny spełniać przepisy UDT oraz normy bezpieczeństwa, by mogły być swobodnie eksploatowane w halach czy magazynach. Dobrze sprawdzają się w małych pomieszczeniach, ponieważ ich silnik zajmuje niewiele miejsca. Widlaki tego typu nazywa się często wózkami akumulatorowymi, ponieważ silnik pobiera energię z baterii, która posiada bardzo długą żywotność. Obok wózków gazowych, są najbardziej ekonomiczne.

Materiał partnera