Rodzaje wózków transportowych

Wózki transportowe to podstawowa technologia wykorzystywana w transporcie bliskim do przewożenia różnego rodzaju towarów na stosunkowo krótkich dystansach. Istnieje wiele podziałów wózków transportowych, m. in. ze względu na sposób ładowania czy zasilania urządzenia. Przede wszystkim jednak dzielimy wózki na ręczne oraz samobieżne. Jakie typy wózków transportowych zaliczają się do tych grup?

Wózki ręczne

Do tej kategorii zaliczają się wszystkie wózki transportowe, które napędzane są siłą ludzkich mięśni, czy to poprzez pchanie, czy też ciągnięcie. Ułatwiają one transport dóbr na niewielkie odległości, np. na magazynach czy w sklepach, ale także w warsztatach i obiektach usługowych. Jakie rodzaje wózków zaliczają się do tej grupy?

Na to pytanie odpowiada przedstawiciel firmy produkującej pojemniki metalowe Spójnia: Wózki ręczne ułatwiają transport w wielu gałęziach gospodarki. Do najpopularniejszych typów wózków ręcznych należą wózki platformowe, idealne do przewozu większych gabarytów, również palet. Dużą popularnością cieszą się również wózki siatkowe, inaczej zwane koszowymi, ułatwiające przewóz większych ilości artykułów o mniejszych rozmiarach. Poza tym do wózków ręcznych zaliczamy też wózki taczkowe, czyli 2-kołowe. Warto też zaznaczyć, że w tej grupie znajdziemy także różne wózki specjalistyczne, np. gastronomiczne, hotelowe, szpitalne czy warsztatowe. Na uwagę zasługują również nadstawki paletowe oraz pojemniki siatkowe, czyli składane kosze na kółkach przeznaczone np. do piętrowania towarów na magazynach.

Wózki samobieżne

Wózki samobieżne to wszystkie urządzenia wyposażone w napęd, dzięki któremu wózek nie wymaga siły ludzkich mięśni do poruszania się. Wózki takie mogą być bezobsługowe, czyli sterowane automatycznie, lub też wymagające operatora do kierowania pojazdem – czy to siedzącego w kabinie wózka, czy też idącego obok wózka. Istnieją przy tym różne rodzaje zasilania wózków transportowych. Na rynku dostępne są urządzenia elektryczne, a także spalinowe z napędem na gaz, benzynę lub olej. Spośród tej grupy największą popularnością cieszą się wózki widłowe, idealne do transportu palet i innych dóbr o znacznej wadze. W tej kategorii wyróżniamy ze względu na pełnioną funkcję m. in. wózki masztowe, podnośnikowe, a także paletowe. Poza tym istnieją również elektryczne wózki nożycowe czy schodowe. Tak szeroki asortyment wózków transportowych znacznie ułatwia pracę na magazynie, gdzie ważny jest sprawny załadunek oraz rozładunek i efektywne składowanie towarów.

Materiał partnera