wience pogrzebowe

Rodzaje wieńców i wiązanek pogrzebowych

Utrata bliskiej osoby to zawsze wielki cios, a przygotowania do ostatniej drogi wiąże się z koniecznością podjęcia wielu decyzji. Stajemy przed trudnymi wyborami związanymi z pochówkiem, wyborem trumny i kwiatów, tymczasem wolelibyśmy poświęcać swoje myśli bliskiemu, który odszedł. Profesjonalne zakłady pogrzebowe służą nam swoją pomocą i mogą odciążyć nas od nieprzyjemnych obowiązków. Kwiaty zwykle jednak wybieramy sami, jako symbol ostatniego pożegnania.

Wieńce pogrzebowe

Najpopularniejsze kompozycje florystyczne, jakimi żegnamy bliskich, to wieńce. Mają zwykle okrągły kształt, jednak możemy dokonać specjalnego zamówienia, by przygotowano wieniec na przykład w formie serca czy gwiazdy. Wykonywane są na tak zwanych floretach, czyli stelażach. Podłoże stanowią gałązki drzew iglastych, w Polsce zwykle świerków, które prezentują się najbardziej efektownie. Wieńce zazwyczaj utrzymane są w jednej kolorystyce i wykonane z jednego gatunku kwiatów. Najczęściej są to róże, lilie, goździki oraz majestatyczne anturium. Kwiaty te są trwałe, długo zachowują świeżość i nie opadają z nich płatki. Wieńce ozdobione są symbolicznymi szarfami, na których umieszczone są słowa z ostatnim pożegnaniem.

Wiązanki pogrzebowe

Wiązanki są zwykle mniejsze od wieńców, ale stanowią równie piękną dekorację pogrzebową. Kwiaciarnie zwykle mają w swojej ofercie gotowe wzory wiązanek – mówi przedstawiciel Zakładu Pogrzebowego Bożena Witwicka z Wrocławia.

Możemy jednak poprosić o indywidualną kompozycję, wybrać inny kolor kwiatów i dodatki. Wybierając wiązankę, zwykle kierujemy się dwoma kryteriami. Bierzemy pod uwagę, czy kompozycja spodobałaby się osobie, którą chcemy nią pożegnać oraz symbolikę kwiatów, tak by były odpowiednie do okazji.

Symbolika kwiatów

Warto wspomnieć o symbolice kwiatów, które wykorzystywane są najczęściej zarówno do wiązanek, jak i wieńców pogrzebowych. Lilie symbolizują niewinność, która utożsamiana jest z duszą osoby zmarłej. Goździki, jedne z najtrwalszych kwiatów ciętych, to symbol podziwu i hołdu, wiecznej pamiątki i czystej miłości. Symbolika róż jest zależna od ich koloru. Róże czerwone symbolizują odwagę i bezwarunkową miłość, różowe miłosierdzie, białe szacunek i pokorę. Żółte róże to z kolei symbol silnej więzi, a szkarłatne róże oznaczają żal i smutek. W wiązankach pogrzebowych często wykorzystywane są także mieczyki, symbol szczerości, moralności i siły charakteru. Symbolem śmierci i rozpaczy są chryzantemy, a anturium oznacza bezgraniczne uznanie.

Materiał partnera