Rodzaje tablic nagrobkowych

Nagrobek nie jest zwykłą tablicą informacyjną, ale również wizytówką naszego zmarłego – jego estetyka jest niezwykle istotna. Istnieje bardzo wiele czynników które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniej tablicy.

Nagrobek pojedynczy czy podwójny?

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy rozważyć, to do jakiego grobu dobieramy tablicę nagrobną. Do wyboru mamy trzy opcje:

Nazwy mogą być mylące, gdyż tablice pojedyncze nie zawsze stosowane są w przypadku grobów pojedynczych – mogą być również montowane w grobach głębinowych, w których umieszczane są dwie trumny jedna nad drugą. W takich sytuacjach na tablicy umieszczane są informacje o obu osobach spoczywających w grobie. Podobnie jest w przypadku tablic podwójnych, które zazwyczaj umieszczane są w grobach mieszczących dwie trumny ustawione obok siebie lub cztery trumny ułożone w dwóch rzędach. Tablice dziecięce umieszczane są w pojedynczych grobach dziecięcych. Z oczywistych względów każdy z wymienionych rodzajów wyróżnia się rozmiarami – tablice podwójne są największe, gdyż muszą pomieścić informację o największej ilości zmarłych osób. Najmniejsze tablice dziecięce dodatkowo często wyróżniają się estetyką, odstającą od tablic dla osób dorosłych.

Napis na nagrobkach

Kolejną kwestią, którą należy rozważyć jest rodzaj napisów na tablicy nagrobnej. Wyróżniamy napisy:

  • Piaskowane – litery składające się na napis na tablicy nagrobnej wyryte są na jej powierzchni za pomocą specjalnego urządzenia. Jest to rozwiązanie bardzo powszechnie stosowane, jednak w niektórych sytuacjach napisy mogą być słabo widoczne. W tablicach granitowych na widoczność napisu ma wpływ np. wilgoć na powierzchni
  • Piaskowane i malowanie – w celu zwiększenia widoczności napisów stosowane są wypełnienia w postaci farby. Farby są dostępne w różnych kolorach, jednak najczęściej jest to kolor złoty, bardzo dobrze kontrastujący z czernią tablicy
  • Litery z metalu – najwyższą odporność na warunki atmosferyczne oraz wycieranie mają wypukłe litery, wykonane ze stali nierdzewnej, mosiądzu, stali ocynkowanej lub złota. Nie wymagają one renowacji, jednak są najdroższym rozwiązaniem, szczególnie jeśli chodzi o litery ze złota.

Szeroką ofertę nagrobków znajdziemy w ofercie Zakładu Kamieniarskiego Stanisław Guzik z Krakowa.

Materiał partnera