sznury gumowe

Rodzaje sznurów gumowych

Sznury gumowe to proste przedmioty, znajdujące zastosowanie w rozmaitych urządzeniach i instalacjach. Nie może zatem dziwić, że chętnie korzystają z nich przedstawiciele różnych branż przemysłowych – od przemysłu spożywczego, po stoczniowy.

Wytrzymałość i niezawodność

O wysokiej użyteczności sznurów gumowych decyduje ich prostota, połączona z dużą wytrzymałością i efektywnością konstrukcji. Nasze sznury powstają dzięki metodzie wytłaczania. W trakcie produkcji, nabierają kształtu i grubości, odpowiadając specyfice technicznej miejsca ich docelowego zastosowania – komentuje ekspert firmy LARKIS, renomowanego producenta wyrobów silikonowych i gumowych.

Do podstawowych cech dobrego sznura gumowego należą odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz doskonałe właściwości izolacyjne – w zakresie utrzymania ciepła i zapobiegania wilgoci. Każdy sznur posiada również określony typ profilu – przeważnie o kształcie okrągłym bądź czworokątnym.

Sznury o profilach okrągłych

Profile okrągłe o przekroju kołowym należą do najbardziej typowych i uniwersalnych rozwiązań. Są przeznaczone do węzłów uszczelniających statycznych, jak również do tych wyjątkowo ruchowych, pracujących w charakterze uszczelnień elastycznych. Znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle samochodowym, spożywczym oraz w maszynach rolniczych i napędach hydraulicznych. Ponadto, możemy je spotkać w naszych domach, jako elementy instalacji sanitarnych bądź sprzętów AGD – dodaje ekspert firmy LARKIS.

Sznury o profilach czworokątnych

Sznury o profilu czworokątnym posiadają zazwyczaj przekrój kwadratu, prostokąta bądź trapezu. Wykorzystuje się je często jako elementy uszczelniające autoklawu oraz pokryw zbiorników – informuje przedstawiciel LARKIS. Na tym jednak rola sznurów czworokątnych się nie kończy. Wyroby o większych wymiarach przekrojów są użytkowane w budownictwie, jako profile dylatacyjne i gumowe elementy antywibracyjne. Stosuje się je z powodzeniem także jako odbojnice gumowe nadbrzeży lub jednostek pływających.

Materiał partnera