Rodzaje siatek sitodrukowych

Sitodruk, inaczej druk sitowy, różni się znacznie od pozostałych metod zadrukowywania powierzchni. Pozwala pokrywać wzorami ogromne płaszczyzny i nietypowe formy. Oddaje też zasługi przemysłowi wysokich technologii, pomagając w produkcji układów scalonych. Sercem tej metody druku jest siatka. Jakie jej rodzaje wyróżniamy? Co warto wiedzieć o druku sitowym?

Na czym polega sitodruk?

Jak wskazuje nazwa, w sitodruku najistotniejsze jest sito czy też siatka. Przypomina ona sito do przesiewania mąki, jest jednak znacznie gęstsza. Może być wykonana z różnych materiałów: tkanin, metalu czy włókien syntetycznych. Jak przebiega druk tą metodą i na czym polega? Zapytaliśmy o to eksperta z firmy FUJIFILM Sericol.

Na sicie tworzy się wzór, zasłaniając wybrane oczka. Oczko siatki jest bardzo niewielkie, ma jakieś 40 mikrometrów. Ułożony na siatce wzór jest następnie odbijany na papierze, koszulce, płycie CD czy innych materiałach. Przez siatkę przesącza się farbę. Przedostanie się ona na drukowany przedmiot tylko tam, gdzie szablon nie zasłaniał oczek. W ten sposób ułożony na siatce wzór odbija się na materiale drukarskim.

Aby zasłonić niektóre oczka sita, nanosi się na nie emulsję, która po zastygnięciu jest nieprzepuszczalna dla farby. Jakość wydruku oraz możliwości, jakie daje ta metoda, zależą w dużej mierze od zastosowanej siatki.

Siatka może być używana wielokrotnie. Zastygła emulsja tworząca szablon jest usuwana przy użyciu odwarstwiacza i opóźniacza. Dokładnie oczyszczone sito drukarskie może stać się matrycą dla kolejnego wzoru. Dlatego tak ważne jest to, aby siatka była odporna nie tylko mechanicznie, ale też chemicznie.

Siatki sitodrukowe – rodzaje

Jakie są rodzaje siatek do sitodruku? Wspomniana firma Fujifilm zajmuje się ich dystrybucją. W stałej ofercie można znaleźć m.in. siatki PET1500 z poliestru firmy Sefar dostępne w wielu wariantach.

Sefar jest przodującym producentem materiałów do sitodruku. Siatka PET1500 cechuje się wysoką odpornością – tak mechaniczną, jak i chemiczną. Do materiałów, które można przy jej pomocy zadrukowywać, zaliczają się m.in.: odzież, płyty, ceramika, szkło, a oprócz tego standardowe powierzchnie przeznaczone do druku małoformatowego i wielkoformatowego. Tym, co wyróżnia siatkę PET1500, jest powierzchnia włókien – specjalne procesy przeprowadzane podczas produkcji sprawiają, że są one doskonale zwilżone, dzięki czemu lepiej pracują z emulsją czy filmami kapilarnymi.

Siatki te są oferowane w kolorach białym oraz żółtym, a także w różnych szerokościach – nawet do 4 metrów! Naturalnie, oprócz koloru i szerokości różnią się także gęstościami sita. Występują w wariantach zwykłym i kalandrowanym.

Materiał partnera