Rodzaje pudełek tekturowych

Pudła tekturowe, choć rzadko kiedy się nad tym zastanawiamy, są obecne w naszym życiu na każdym kroku. Natykamy się na nie w sklepach, otrzymujemy w nich nasze przesyłki, bardzo często używamy je do przechowywania oraz transportu różnych rzeczy. Oczywiście, nie wszystkie pudła są takie same, różnią się między sobą rozmiarami, kształtem, wyglądem zewnętrznym, a także – co może być dla wielu osób niespodzianką – rodzajem.

Pudła klapowe

To zdecydowanie najczęściej spotykany rodzaj pudełek tekturowych. Wykorzystuje się je między innymi do transportu szerokiej gamy produktów, szczególnie tych, które nie wymagają zbyt dużej ostrożności – doskonale znane są wszystkim, którzy przeżyli już przynajmniej jedną przeprowadzkę lub szykują się do niej. Jak sama nazwa wskazuje są to pudełka wyposażone w klapy, którymi zamyka się górny oraz dolny otwór pudełka. Można to zrobić przez sklejenie klap taśmą klejącą lub zablokowanie przez odpowiednie ich ułożenie – należy w tym przypadku pamiętać jedynie o tym, by przy podnoszeniu pudełka trzymać je od dołu, w przeciwnym wypadku klapy mogą się rozłożyć, szczególnie gdy w środku znajdują się ciężkie przedmioty.  Ścinaki boczne pudełek połączone są ze sobą za pomocą szwów lub kleju. Zalety tego rodzaju pudełek to łatwość przechowywania – nieużywane pudełka można rozłożyć, tak że będą płaskie. W takiej formie można je przechowywać praktycznie wszędzie. Ponowne złożenie ich to kwestia kilku sekund. Fabrycznie nowe pudełka klapowe są ponadto bardzo tanie.

Pudełka fasonowe

Inaczej nazywane również pudełkami wykrojnikowymi. Wycinane są z jednego kawałka tektury w taki sposób, by możliwe było złożenie ich bez użycia kleju czy szwów.

Cały sekret tkwi w odpowiednim projekcie – wyjaśnia specjalista z firmy Inter-Styl-Pak Pudełka posiadają elementy, które nachodzą na siebie i zazębiają w taki sposób, że złożona bryła pozostaje statyczna.

Bardzo często pudełka tego typu posiadają dodatkowe otwory, służące np. za uchwyty. Pudełka tego rodzaju stosowane są przede wszystkim do przechowywania i transportu towarów, które wymagają większej ostrożności i nie mogą być pozostawione luzem. Głównie wykorzystuje się je przemyśle spożywczym, np. do transportu tortów czy innego rodzaju delikatnych deserów.

Pudełka kaszerowane

Najważniejszą cechą, odróżniającą pudełka kaszerowane od dwóch poprzednich rodzajów, jest pokrywający je nadruk, np. z logo firmy, zdjęciem znajdującego się w środku produktu. Pudełka kaszerowane stosowane są przede wszystkim jako opakowania dla szerokiej gamy produktów RTV i AGD. Pudełka często wyposażone są w oddzielne elementy, które umożliwiają separowanie znajdujących się wewnątrz produktów lub ich części.

Materiał partnera