pieczatki

Rodzaje pieczątek i tuszy

Pieczątka i pieczęć to nie to samo. Do użycia pieczęci niezbędny jest dodatkowy nośnik odbitki, np. lak, podczas gdy pieczątka, która faktycznie jest potomkinią pieczęci, może pozostawić trwały odcisk na danej powierzchni bez takiego nośnika.

Podstawowy podział pieczątek na mokre i suche opiera się właśnie na konieczności lub braku wymogu korzystania nośnika – wyjaśnia nasz rozmówca z drukarni Studio Edytor. Suche pieczątki odbijają znak na materiale dzięki wywarciu nań dużej siły, która powoduje powstanie wgniecenia. Natomiast mokre pieczątki do odbicia wzoru wykorzystują atrament i znacznie lepiej sprawdzają się w przypadku powielania tekstu na papierze. Przyjrzyjmy się różnym rodzajom pieczątek mokrych.

Automatyczne pieczątki samotuszujące

Pieczątki automatyczne stanowią najwygodniejsze rozwiązanie, szczególnie w przypadku bardzo częstego korzystania z pieczątki. Uzyskanie jakościowej odbitki wykonuje się przez pojedyncze dociśnięcie automatu, przebiega błyskawicznie i nie grozi ubrudzeniem. Konstrukcja płytki podstawki amortyzującej pozwala na bardzo precyzyjne pobieranie tuszu, dzięki czemu zyskujemy efekt przejrzystej i wyraźnej odbitki.

Podział pieczątek automatycznych

Automaty występują w dwóch wersjach: z obudową z plastiku lub z metalu. Pieczątki plastikowe są lekkie i niedrogie, dzięki czemu doskonale sprawdzają się zarówno w biurze, jak i w pracy terenowej – sięgają po nie chętnie przedstawiciele handlowi. Samotuszujące pieczątki metalowe są cięższe, większe, ale przez to również trwalsze. Przeznaczone są do intensywnej eksploatacji w warunkach biurowych.

Kołki do pieczątek

Ten rodzaj pieczątek powoli odchodzi do lamusa, jednak wciąż niezastąpione są wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża powierzchnia płytki. Płytka stempla może bowiem osiągać rozmiar nawet 12×18 cm! Dla uzyskania równomiernej odbitki, duże stemple produkuje się w formie kołyski. Do użycia kołka niezbędna jest dodatkowa poduszeczka z tuszem.

Pieczątki w pudełeczkach

Pieczątki w metalowych pudełeczkach spotykane były dawniej przede wszystkim w gabinetach lekarskich. Dziś dostępne są również w pudełkach z tworzywa. Choć w użyciu mniej wygodne od automatów, ich mały rozmiar sprawia, że świetnie sprawdzają się w podróży – mówi ekspert z wydawnictwa Studio Edytor.

Tusze do pieczątek

W przypadku automatycznych, czyli najpopularniejszych pieczątek stosowane są tusze wodne. W zależności od intensywności użytkowania, jeden wkład wystarczy na czas 6 miesięcy do nawet półtora roku. Tusze do pieczątek dostępne są w szerokiej gamie kolorów, choć najpopularniejszym jest oczywiście czerń, właściwie nie mamy tu ograniczeń innych niż wyobraźnia.

Materiał partnera