owijarki poziome

Rodzaje owijarek poziomych

Folia polietylenowa to jeden z najpopularniejszych materiałów służących do pakowania i zabezpieczania szerokiej gamy produktów. Jest bardzo lekka, więc praktycznie nie ma wpływu na masę produktu, a przy tym dość wytrzymała, by unieruchomić owinięte w nią produkty. Ponadto nie przepuszcza wilgoci, powietrza, ani zanieczyszczeń, zaś ze względu na fakt, że jest przezroczysta, umożliwia łatwą identyfikację towarów. Ręczne pakowanie produktów, szczególnie tych wielkogabarytowych, jak części mebli czy materiały wykorzystywane w budownictwie, może być bardzo uciążliwe, czasochłonne i niedokładnie. Dlatego duże zakłady produkcyjne korzystają z pomocy urządzeń zwanych owijarkami

Czym są owijarki i jakie są ich rodzaje?

Owijarki to maszyny, których zadaniem je opakowanie folią danych przedmiotów. Najczęściej pakowane towary podawane są do wnętrza maszyny za pomocą poziomych taśmociągów – dlatego owijarki te nazywamy owijarkami poziomymi. Poza wspomnianymi taśmociągami, owijarki wyposażone są w korpus o kształcie pierścienia, po którego wewnętrznej krawędzi przemieszcza się szpula z folią – zatacza ona kręgi w wokół przesuwanego przez taśmociągi przedmiotu, owijając go dokładnie wymierzoną ilością folii. W ofercie producentów takich jak firma Vipak znajdziemy wiele modeli owijarek o zastosowaniu przemysłowym, wszystkie je możemy podzielić na dwie kategorie: owijarki automatyczne i półautomatyczne.

Owijarki automatyczne są urządzeniami w pełni sterowanym przez komputer, nadają się do włączenia ich w linię produkcyjną. Po uprzednim zaprogramowaniu odpowiednich parametrów owijania (np. wymiarów pakowanego przedmiotu, grubości owijania), owijarka samoczynnie, bez ingerencji człowieka owija towary, które zostaną jej podane.

Owijarki półautomatyczne posiadają zazwyczaj wszystkie funkcjonalności owijarek automatycznych, jednak dodatkowo wyposażone są w mechanizmu, umożliwiające manualne kontrolowanie procesu owijania przez człowieka. Mogą być wykorzystywane w zakładach, w których nie ma standardowej linii produkcyjnej.

Materiał partnera