niszczarki dokumentow

Rodzaje niszczarek dokumentów

Ochrona danych jest jednym z najważniejszych elementów polityki bezpieczeństwa każdego przedsiębiorstwa. Dokumenty zawierające istotne informacje na temat firmy, jej pracowników, klientów oraz kontrahentów powinny być przechowywane w sposób uniemożliwiający ich kradzież, a kiedy przestaną być potrzebne – niszczone tak, by niemożliwe stało się odtworzenie zawartych w nich treści. Dlatego każda firma, w której działanie wpisany jest obrót danymi, powinna wyposażyć się w odpowiednią niszczarkę do dokumentów – zarówno tych papierowych, jak i zapisanych na innych nośnikach, np. płytach CD.

Podział niszczarek

Istnieje kilka kryteriów, według których można przeprowadzić podział niszczarek dostępnych na rynku. Najważniejsze z nich to metoda cięcia dokumentów oraz innych nośników danych, wielkość urządzenia i idąca za nią wydajność oraz poziom bezpieczeństwa.

Metoda cięcia

Pod tym względem niszczarki podzielić można na paskowe oraz ścinkowe. Te pierwsze spotyka się najczęściej, wykorzystywane są w domach oraz małych i średnich przedsiębiorstwach – dokumenty są przez nie cięte wzdłuż na długie paski. Niszczarki ścinkowe tną materiał nie tylko wzdłuż, ale również wszerz na kawałki o określonych wymiarach. Dzięki temu szansa na zrekonstruowanie przez osoby niepowołane danych z resztek dokumentów jest bliska zeru.

Wielkość i wydajność

Im większa firma, tym więcej dokumentów, z kolei im więcej dokumentów – tym więcej czasu zajmuje ich niszczenie. Wydajność niszczarki dokumentów ma zatem bardzo duże znaczenie dla funkcjonowania firmy. Jednoosobowe przedsiębiorstwa, operujące niewielką ilością papierów, nie potrzebują niszczarki o dużej wydajności – wystarczy urządzenie, które jest w stanie zmielić jednorazowo kilka arkuszy papieru, zazwyczaj liczba ta wynosi 5. To samo urządzenie kompletnie nie sprawdzi się w dużym przedsiębiorstwie czy instytucjach państwowych, niszczenie dokumentów służbowych zajęłoby zdecydowanie zbyt dużo czasu – dla takich firm stworzone są bardzo wydajne niszczarki, które w ciągu godziny są w stanie pociąć na kawałki nawet tonę papieru.

Poziom bezpieczeństwa

Ten parametr określa norma DIN 66399. Istnieje pięć poziomów bezpieczeństwa – każdy z nich odpowiada dokumentom o różnym stopniu poufności i definiuje wymiary odpadów produkowanych przez niszczarki

  • Poziom I – zalecany jest do dokumentów niskiego ryzyka, zawierających wewnętrzne dane firmy. Paski papieru mają 12 mm szerokości
  • Poziom II – dokumenty i korespondencja wewnętrzna firmy, paski o szerokości 6 mm lub ścinki o powierzchni 800mm2
  • Poziom III – nośniki danych i dokumentów zawierające dane wrażliwe i poufne, ścinki o powierzchni 320mm2
  • Poziom IV – nośniki danych i dokumentów zawierające dane szczególnie wrażliwe i poufne, ścinki o powierzchni 160mm2
  • Poziom V – dokumenty zawierające dane tajne, ścinki o powierzchni 30mm2
  • Poziom VI – dokumenty zawierające tajne dane, wymagające wysokich środków bezpieczeństwa, ścinki o powierzchni 10mm2
  • Poziom VII – dokumenty ściśle tajne, ścinki o powierzchni 5mm2

Szeroki wybór niszczarek o różnych parametrach dla małych i dużych firm znajdziemy w ofercie sklepu internetowego oferującego artykułu biurowe, firmy Dobiura.pl.

Materiał partnera