Rodzaje narzędzi pneumatycznych

Narzędzia pneumatyczne są z reguły lżejsze, a w związku z tym również bardziej poręczne niż tego samego typu narzędzia elektryczne. Prosta, solidna budowa, wydajność i bezpieczeństwo użytkowania sprawiają, że narzędzia te cieszą się ostatnimi czasy coraz większą popularnością, zarówno w domowych warsztatach majsterkowiczów, jak i w wielkich zakładach przemysłowych.
Jednymi z najczęściej spotykanych są klucze udarowe, służące do tworzenia i demontażu połączeń gwintowanych. Znajdziemy je w praktycznie każdym serwisie samochodowym czy zakładzie wulkanizacyjnym, ale też w procesach produkcji maszyn rolniczych i górniczych, a także na wielu innych liniach montażowych. Na podobnej zasadzie działają klucze zapadkowe, których stosunkowo niewielkie wymiary pozwalają jednak docierać do miejsc niedostępnych dla klasycznych kluczy udarowych.

W warsztacie stolarskim

Posiadanie wydajnego kompresora umożliwia wykorzystanie narzędzi pneumatycznych takich jak różnego typu wiertarki i wkrętaki. Jak mówi ekspert z zajmującej się sprzedażą podobnych narzędzi firmy Nurt, one również przydają się podczas produkcji maszyn, ale szczególnie często stosuje się je w procesach wytwarzania mebli i stolarki okiennej. Spotkamy tu też pneumatyczne zszywacze oraz gwoździarki, służące łączeniu rozmaitych elementów.

Szlifierki

Osobną grupą narzędzi wykorzystujących sprężone powietrze są szlifierki. Wymienić wśród nich należy zwłaszcza szlifierki trzpieniowe (stosowane w obróbce spawów, odkuwek, małych odlewów, matryc i form wtryskowych), kątowe (zwłaszcza przemysł stoczniowy i produkcja stalowych konstrukcji), taśmowe (do ciasnych i trudno dostępnych miejsc, a także np. do tępienia ostrych krawędzi), oscylacyjne oraz te przeznaczone do prac wykończeniowych, zwane niekiedy polerkami i używane zwłaszcza do przygotowywania powierzchni przed lakierowaniem.

Młotki i pistolety

Samo lakierowanie może zaś przebiegać z wykorzystaniem pneumatycznego pistoletu natryskowego. Formę pistoletu przyjmują też narzędzia do przedmuchiwania czy pompowania kół. Na koniec warto wspomnieć o młotkach pneumatycznych, występujących w wielu wariantach, jeżeli chodzi o długość czy kształt końcówki roboczej. Dzięki specjalnej przystawce z igłami młotkiem takim można chociażby usuwać piasek z odlewów czy zgorzeliny z odkuwek, a także posłużyć się nim w procesie wykańczania chropowatych powierzchni.

Do narzędzi pneumatycznych zaliczymy też używane do trwałego łączenia blach, kształtowników i części maszyn nitownice oraz wykorzystywane np. w pracach ślusarskich czy remontowych narzędzia specjalistyczne, takie jak piły posuwisto-zwrotne, przecinarki i nożyce do cięcia blachy, pilnikarki albo pióra grawerskie.

Materiał partnera