mundury policyjne

Rodzaje mundurów policyjnych

Policjanci, jako funkcjonariusze służby mundurowej, muszą być wyposażeni w specjalne uniformy. Ich specyficzny wygląd pozwala łatwo rozpoznać przynależność do danej formacji, a także konkretnej jednostki organizacyjnej oraz funkcji pełnionej na służbie.

Obowiązek posiadania pełnego umundurowania w czasie służby wynika bezpośrednio z ustawy o Policji, a ewentualne odstępstwa od tej zasady określa Komendant Główny Policji – wyjaśnia nasz rozmówca z przedsiębiorstwa HERO COLLECTION.

Z kolei kolorystykę, krój, składniki ubioru, a także zasady noszenia munduru policjanta wyszczególnia oddzielne rozporządzenie z 20 maja 2009 roku.

Rodzaje mundurów policyjnych

Również rozróżnienie na rodzaje mundurów jest dokładnie określone Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie umundurowania policjantów. Wyróżnia ono umundurowanie policyjne służbowe letnie i zimowe, ćwiczebne, wyjściowe i galowe.

Policyjne umundurowanie służbowe letnie

Letnie uniformy służbowe policjanta można komponować w 4 zestawy, przy czym w każdym z nich elementem obowiązkowym są czapka służbowa, pas główny i letnia kurtka służbowa. Na zestaw 1. składają się dodatkowo: letnia koszula służbowa, letnie spodnie służbowe do półbutów i półbuty.

W zestawie 2. jedyną różnicą jest wybór podstawowego modelu koszuli służbowej, zamiast jej letniej wersji. Zestaw 3. oprócz elementów stałych zawiera koszulkę polo z krótkim rękawem, spodnie służbowe letnie do trzewików i trzewiki oraz kurtkę służbową letnią. Zestaw 4. powtarza konfigurację 3., ale koszulkę polo zastępuje koszulka typu T-shirt.

Policyjne umundurowanie służbowe zimowe

W skład zimowego uniformu policyjnego wchodzą: zimowa czapka służbowa, trzewiki i zimowe spodnie do trzewików służbowych, służbowa kurtka zimowa z podpinką i ocieplaczem z polaru, skórzane rękawiczki zimowe i pas główny. Wyróżnia się 3 zestawy umundurowania zimowego, w których nosi się odpowiednio: koszulę służbową, półgolf lub sweter.

Ubiór ćwiczebny policjanta

Uniformy ćwiczebne również występują w kilku kompletach i różnią się w zależności od pory roku. Ubiór ćwiczebny zimowy obejmuje: nakrycie głowy (czapla zimowa lub ćwiczebna), bluzę i kurtkę ćwiczebną z podpinką i kamizelką, spodnie ćwiczebne i trzewiki służbowe, pas główny oraz półgolf lub koszulkę z krótkim rękawem z napisem POLICJA.

Ćwiczebne umundurowanie letnie składa się z czapki ćwiczebnej, spodni ćwiczebnych, koszulki z napisem POLICJA, trzewików służbowych, pasa głównego i letniego kombinezonu ochronnego. Dodatkowo można korzystać z bluzy ćwiczebnej.

Umundurowanie wyjściowe policjanta

Obowiązkowym elementem ubioru wyjściowego niezależnie od pory roku i płci funkcjonariusza są czapka gabardynowa, koszula wyjściowa i krawat. Panów obowiązują spodnie wyjściowe, zaś panie – spódnice. Obuwie dobieramy w zależności od pory roku – trzewiki ocieplane lub półbuty wyjściowe.

Nakryciem wierzchnim w umundurowaniu wyjściowym może być kurtka gabardynowa wyjściowa, płaszcz/kurtka wyjściowa całoroczna. Niezależnie od pory roku do zestawu można dobrać rękawiczki – mówi ekspert z FABRYKI UMUNDUROWANIA BRACI KŁOSKOWSKICH.

Umundurowanie policyjne galowe

W umundurowaniu galowym obowiązują najbardziej restrykcyjne zasady i uniformy takie są jednolite bez względu na porę roku. Strój galowy policjanta składa się z czapki gabardynowej, kurtki gabardynowej wyjściowej, koszuli i spodni wyjściowych, krawata, rękawiczek noszonych tylko na otwartym powietrzu, półbutów i sznura galowego.

Materiał partnera