Rodzaje metali nieżelaznych

Żelazo to jeden z najpowszechniej używanych w przemyśle metali – używa się go przede wszystkim do wytwarzania stali, która z kolei wykorzystywana jest jako surowiec w produkcji wszelkiego rodzaju konstrukcji i maszyn. Powszechność żelaza sprawia, że wszystkie pozostałe metale i ich stopy określania się zbiorczo mianem metali nieżelaznych. Oto charakterystyka kilku z nich.

Glin

Lepiej znany jako aluminium jest jednym z najczęściej występujących pierwiastków w skorupie ziemskiego. To srebrzystobiały metal o bardzo niskiej gęstości, odznacza się wysoką plastycznością oraz bardzo dobrą kowalnością, co czyni z niego surowiec prosty w obróbce. Wykazuje dobre przewodnictwo elektryczne i brak magnetyzmu, nie koroduje. W stopie z miedzą i magnezem tworzy duraluminium, wykorzystywane między innymi w produkcji karoserii i silników samochodów. Inny stop, powstający z aluminium, magnezu i manganu wykorzystuje się w produkcji puszek do napojów.

Ołów

Miękki, niebieskawoszary metal, powszechnie stosowany w przemyśle. Wykonuje się z niego między innymi płyty akumulatorowe i baterie, kable, amunicję, szkło ołowiowe, farby, ekrany zabezpieczające przed promieniowaniem rentgenowskim i promieniowaniem gamma… -Niegdyś stosowano go również do produkcji rur wodociągowych – mówi specjalista hurtowni PW Zielonkapraktyki tej zaprzestano po odkryciu, że sole i tlenki ołowiu są silną trucizną, która odkładając się w organizmie ludzkim wywołuje chorobę nazywaną ołowicą.

Miedź

Łacińska nazwa tego metalu – cuprum – pochodzi od Cypru, gdzie w starożytności wydobywano ten metal. Wytopiona i oczyszczona miedź jest miękkim metalem, charakteryzujących się dobrym przewodnictwem cieplnym i elektrycznym. Podobnie jak żelazo miedź była bardzo istotnym metalem w historii ludzkości – to właśnie z niej otrzymywano brąz, od którego pochodzi nazwa termin Epoka brązu. Obecnie wykorzystuje się ją głównie w produkcji kabli elektrycznych, instalacji wodociągowych, pokryć dachowych oraz części maszyn przemysłowych.

Złoto

Powszechnie uważane za synonim bogactwa, złoto jest ciężkim i miękkim metalem o błyszczącej powierzchni. Spośród wszystkich metali odznacza się największą kowalnością i ciągliwością, a także odpornością na niektóre kwasy oraz korozję. Przez wieki wykorzystywane między innymi do bicia monet oraz wyrobu biżuterii, w dzisiejszych czasach znajduje zastosowanie również w przemyśle elektronicznym, a nawet spożywczych – cienkie płatki złota wykorzystywane są między innymi do zdobienia luksusowych wyrobów cukierniczych.

Wolfram

Jego nazwa pochodzi od minerału, z którego został po raz pierwszy wyodrębniony – czyli wolframitu. Jest to ciemnoszary metal, który w postaci czystej odznacza się dużą ciągliwością i plastycznością. Jest odporny nawet na działanie tzw. wody królewskiej, rozpuszczającej złoto. W dzisiejszych czasach najlepiej znany jako materiał do produkcji włókien żarowych, stosowanych w żarówkach.

Materiał partnera