pompy wirowe

Rodzaje i zastosowanie pomp wirowych

Pompy wirowe są pompami, które oparte są w swoim działaniu o wirnik nadający energię kinetyczną cieczy. Powstaje wtedy efekt ssania po stronie ssawnej i efekt tłoczny po stronie tłocznej pompy. Większość pomp na rynku to pompy wirowe, ale zdarzają się również wirowo-wyporowe oraz wirowo-odrzutowe i to nimi zajmiemy się w poniższym artykule.

Pompy wirowo-wyporowe

Omawiane pompy wirowo-wyporowe są pompami z serii ORKA. Ich elementami hydraulicznymi są: rotor ze stali nierdzewnej oraz kieszeniowy stator z mieszanki gumowej, która przeznaczona jest do ścieków komunalnych z uwagi na fakt, że jest odporna na chemię i oleje w nich obecne.

Pompy z serii ORKA nadają się do zastosowania w kanalizacji ciśnieniowej oraz w pompowniach domowych. Charakteryzują się znakomitym współczynnikiem zużycia energii elektrycznej na 1000 litrów pompowanych ścieków. Jego wartość wynosi 200 W/1000 l, co przekłada się na koszt ok. 20 zł rocznie dla czteroosobowej rodziny.

Ponadto pompy są również wykonane w wersji przeciwwybuchowej Ex – wynika to z faktu, że zbiornik pompowni może być uznawany za strefę wybuchową. Dzięki temu gwarantują przeciwwybuchowość, szczelność oraz podwyższone parametry bezpieczeństwa.

Pompy wirowo-odrzutowe

Pompy wirowo-odrzutowe są natomiast pompami z serii WIR, które są udoskonaloną wersją pomp z serii PZ. Posiadają one wysokosprawny silnik elektryczny o mocy 1,5 kW oraz wykonaną ze stali nierdzewnej jego obudowę.

Pompy WIR w wersji z rozdrabniaczem osiągają jednak wysokość podnoszenia ok. 30 m, natomiast ich maksymalna wydajność wynosi 5 l/s – zauważa właściciel rodzinnej firmy INWAP Sp. z o.o. z Brzegu, która specjalizuje się w projektowaniu, wdrażaniu oraz produkcji urządzeń z branży wodno-kanalizacyjnej.

Materiał partnera