Rodzaje druku 3D

Druk 3D (z ang. 3D printing) to proces szybkiego wytwarzania trójwymiarowych, fizycznych przedmiotów na podstawie ich komputerowego modelu. Początkowo była to metoda szybkiego prototypowania, wykorzystywana do budowy prototypów i form. Jednak wraz z rozwojem technologii stała się również metodą wykonywania obiektów gotowych: zabawek, ubrań czy protez. Jakie są technologie druku 3D?

CJP

Dziś na rynku druku 3D funkcjonuje wielu wykonawców posługujących się tymi technologiami i wykonujących druk na zlecenie każdego chętnego. Jedną z takich firm jest na przykład warszawskie studio Prodesktop 3D. Technologia CJP (Color Jet Printing) polega na utwardzaniu warstwowym sproszkowanego gipsu przy pomocy specjalnego lepiszcza. Podczas procesu utwardzania dodatkowo na obiekt nanoszona jest barwa w wybranych miejscach. Zaletą tej technologii jest jej dokładność, szybkość oraz możliwość otrzymania obiektu w pełnej palecie barw. Nie jest jednak tania, a poza tym ze względu na niską wytrzymałość druku stosowana jest raczej do tworzenia modeli koncepcyjnych.

MJM

Technologia MJM (Mulit-Jet-Modelin) polega z kolei na natryskiwaniu światłoczułej żywicy na stół roboczy, a następnie na jej utwardzaniu za pomocą odpowiedniej wiązki światła UV. Technologia  ta jest bardzo dokładna, co pozwala na druk nawet bardzo skomplikowanych elementów, które nie wymagają już dodatkowej obróbki. Stosowana jest w medycynie czy modelarstwie.

FDM

Technologia FDM (Fused Deposition Modeling) to obecnie najpopularniejsza metoda druku 3D. Związana jest z wykorzystywaniem uplastycznionych materiałów, które są warstwowo nakładane przez głowicę. Zaletą tej technologii jest fakt, że pozwala ona na bardzo wierne odwzorowywanie komputerowych projektów. Modele są w zasadzie od razu gotowe do użycia. Jest też dość przystępna cenowo. Wykorzystuje się ją także ze względu na wytrzymałość wydruku.

SLS

Technologia SLS (Selective Laser Sintering) polega z kolei na spiekaniu w wysokiej temperaturze sproszkowanych cząsteczek polimerów. Naniesiona warstwa proszku ulega stopieniu, a następnie jest sproszkowana w określonych odstępach czasu.  To jedna z najdokładniejszych i najbardziej nowoczesnych technologii. Pozwala na szybkie drukowanie nawet bardzo skomplikowanych form.

SLA

Technologia SLA (Stereolitografia) to innowacyjna metoda druku 3D, która polega na utwardzaniu żywicy przy pomocy światła laserowego. Stworzona została przez Chucka Hulla, założyciela koncernu 3D Systems.

DMLS

Technologia DMLS (Direct Metal Laser Sintering) polega na tworzeniu wydruku za pomocą sproszkowanego metalu, poddawanego selektywnemu spiekaniu laserowemu. Metod ta wykorzystywana jest w wielu gałęziach przemysłu, gdyż pozwala na tworzenie narzędzi produkcyjnych i elementów o wysokiej odporności termicznej. Znajduje zastosowanie również w jubilerstwie czy przemyśle lotniczym.

Materiał partnera