galwanizacja

Rodzaje cynkowania i ich zastosowanie

Cynkowanie to proces pokrywania powierzchni stalowych i żeliwnych powłoką cynku. Stanowi ona doskonałą ochronę przed korozją. Cynkowanie elementów stosowane jest między innymi w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym, elektrycznym czy energetycznym. Jakie mamy rodzaje cynkowania, który z nich jest najlepszy i co dokładnie dzieje się z ocynkowanym przedmiotem?

Technologie cynkowania

W przemyśle wykorzystywane są cztery technologie cynkowania. Omówmy je po kolei:

  1. Cynkowanie proszkowe, które wymaga utrzymanie elementu w sproszkowanym cynku w temperaturze około 400°C przez kilka godzin. Jest to proces bardzo czasochłonny i mało wydajny.
  2. Ogniowe, w czasie którego zanurzamy przedmiot w kąpieli cynkowej. Jest to metoda ekonomiczna, jednak jedyną możliwością regulacji grubości powłoki jest umieszczenie elementu po kąpieli w piecu.
  3. Natryskowe, gdzie cynk stapiany jest w strumieniu gorącego gazu i jego cząsteczki kierowane są w stronę pokrywanej powierzchni. Powłoki mogą być nieregularne, dodatkowo trudno jest dotrzeć do niedostępnych miejsc (zagięcia, gwinty wewnętrzne).
  4. Galwaniczne, czyli elektrolityczne nakładanie powłoki. Element umieszczany jest w elektrolicie zawierającym jony cynku. Dzięki przepływowi prądu stałego, cynk (anoda) przemieszcza się w kierunku elementu (katody) i tworzy powłokę o równej grubości na całym elemencie. Jest to metoda szybka, ekonomiczna i precyzyjna, dlatego warto opowiedzieć o niej szerzej.

Cynkowanie galwaniczne

Dzięki możliwości regulowania gęstości prądu, możemy uzyskać w tym procesie powłoki gruboziarniste lub drobnoziarniste. Im gęstszy prąd tym niższe uziarnienie, a więc powłoka jest gładsza, ma zatem idealny połysk. Możliwość regulowania stężenia i intensywności mieszanki elektrolitu, cynkowanie galwaniczne zapewnia z kolei dużą zdolność krycia, jak podkreślają eksperci spółki Galwanizer. Zarodki cynku docierają nawet do najbardziej trudno dostępnych miejsc, po czym rozrastają się i formują powłokę zabezpieczającą przed czynnikami zewnętrznymi. Nowoczesne technologie galwanizacji umożliwiają pracę w szerokim zakresie temperatur, dzięki czemu możliwe jest cynkowanie elementów metalowych oraz wykonanych z tworzyw sztucznych. Elementy ocynkowane wykorzystywane są więc nie tylko w przemyśle ciężkim, ale także jako dekoracje i wykończenia. Więcej na temat cynkowania galwanicznego na stronie specjalisty, firmy Galwanizer

Materiał partnera