cylindry-hydrauliczne

Rodzaje cylindrów hydraulicznych

Cylindry w mechanice to osłony, wewnątrz których poruszają się elementy robocze. Zapewniają nie tylko obudowę ochronną, ale pozwalają na zachowanie odpowiedniego ciśnienia i temperatury. Stosowane są w silnikach, pompach i sprężarkach tłokowych, a także w siłownikach hydraulicznych. Cylinder hydrauliczny to inaczej hydrauliczny siłownik. Obecnie najczęściej produkowane są siłowniki tłokowe, nurnikowe oraz teleskopowe.

Podział cylindrów hydraulicznych

Cylindry hydrauliczne zaliczane są tak zwanych elementów wyjściowych układu hydraulicznego, a więc stanowią odbiorniki energii. Energia ta przekazywana jest dzięki ciśnieniu cieczy roboczej, która napiera na element poruszający się wewnątrz cylindra. Ze względu na rodzaje elementu przekazującego energię, siłowniki dzielimy na tłokowe i nurnikowe, w których tłok i tłoczysko stanowi całość. Siłowniki teleskopowe, jak sama nazwa wskazuje, mają wewnątrz tłoki składające się z nawet z kilkunastu członów, które zwiększają zasięg suwu. Mogą być dzięki temu stosowane w większych urządzeniach, na przykład w windach. Siłowniki dzielimy także ze względu na liczbę ruchów roboczych elementu. Mamy zatem siłowniki dwustronne, gdzie zarówno ruch roboczy jak i powrotny wywoływany jest przez ciśnienie cieczy oraz jednostronne, gdzie ruch powrotny powodowany jest przez obciążenie zewnętrzne. Produkuje się także siłowniki tandemowe, gdzie dwa tłoki są osadzone w tym samym tłoczysku oraz siłowniki podwójne, które są połączeniem dwóch siłowników działania dwustronnego, gdzie oba tłoki poruszają się niezależnie od siebie.

Projektowanie cylindrów hydraulicznych

Projektowanie cylindrów, to nie tylko dobór odpowiedniego rodzaju i średnicy, ale także szereg analiz, które należy wykonać. Gdy projektujemy urządzenia i mechanizmy, przydatne jest sprawdzanie ich ruchliwości. Można tego dokonać dzięki zaawansowanym programom, które umożliwiają symulację ruchu rzeczywistego. Umożliwiają one zbudowanie wirtualnego siłownika, który składa się nie tylko z cylindra i tłoku bądź nurnika, ale także z tłoczyska, uszczelnień oraz elementów mocujących. Elementy w projekcie muszą zostać zamodelowane dokładnie tak, jak zostaną później wyprodukowane – dowiadujemy się w Zakładzie Hydrauliki Siłowej z województwa zachodniopomorskiego, który zajmuje się produkcją siłowników, także na zamówienie. Oczywiście w momencie, gdy projekt ma trafić do realizacji, w profesjonalnej firmie produkcyjnej możemy zasięgnąć porady dotyczącej technologii. Należy także zweryfikować dostępność elementów, których zamierzamy użyć do produkcji. Ze względu na rosnącą popularność wykorzystywania hydrauliki siłowej, dobranie części kompatybilnych ze sobą, nie powinno stanowić jednak problemu.

Materiał partnera