Rodzaje chemii do czyszczenia samochodów

Mycie samochodu to dla części z nas nieprzyjemny obowiązek, a dla niektórych chętnie i regularnie powtarzany rytuał. Zakochani w swoich samochodach kierowcy nie tylko czyszczą swoje cztery kółka, ale także dbają o pielęgnację karoserii, tapicerki i wszystkich elementów wewnątrz auta. Środki chemiczne do czyszczenia samochodu znajdziemy w marketach, sklepach internetowych, czy na stacjach benzynowych. Są podobne do tych, które stosują automatyczne i ręczne myjnie.

Chemia do czyszczenia z zewnątrz

Jeden z najbardziej problematycznych elementów do wyczyszczenia w samochodzie ma największą powierzchnię. Chodzi oczywiście o karoserię. Niewłaściwie dobrane środki chemiczne mogą pozostawiać po sobie ślady, nawet po dokładnym spłukaniu auta. Zależy oczywiście nie tylko na tym, jak wygląda nasze auto – chcemy również zabezpieczyć lakier, który chroni karoserię przed korozją, czy odbarwianiem. Stale zmieniająca się temperatura, czynniki atmosferyczne, środki chemiczne, które trafiają na drogę, narażają powłokę lakieru na uszkodzenia.

Nawet promienie słoneczne, które emitują promienie UV, są dla lakieru niekorzystne. Przed przystąpieniem do mycia, samochód warto spłukać pod wysokim ciśnieniem za pomocą specjalnej myjki, którą myjemy również podwozie. Karoserię myjemy specjalnymi szamponami samochodowymi, które pielęgnują lakier – mówi nam przedstawiciel firmy BHF z Poznania.

Dbamy o to, by używane przez nas środki chemiczne były dedykowane do poszczególnych zadań, nie zastępujemy ich np. domowym płynem do zmywania podłóg, bo efekt nie będzie zadowalający. Jeżeli zależy nam na tym, by lakier lśnił i był odpowiednio zabezpieczony, możemy zlecić polerowanie lakieru warsztatowi, który użyje do tego specjalnej mechanicznej polerki lub wyposażyć się w pad polerski i środek do polerowania, a następnie przystąpić do pracy. Długiej, żmudnej, ale wartej poświęcenia.

Czyszczenie samochodu wewnątrz

Czyszczenie wnętrza samochodu zawsze powinniśmy rozpocząć od odkurzenia dywaników, powierzchni pod nimi oraz tapicerki. Jeżeli na tapicerce są jakieś widoczne plamy, usuwamy je środkiem przeznaczonym do pielęgnacji danego materiału poszycia: weluru, bawełny, czy skóry. Nigdy nie używamy środków do czyszczenia skóry do weluru, czy odwrotnie. Jeśli są to plamy tłuste, których nasz środek czyszczący nie może usunąć, możemy spróbować usunąć je benzyną ekstrakcyjną, jednak najpierw sprawdźmy w niewidocznym miejscu, czy produkt nie będzie odbarwiał tapicerki. Innym problemem na tapicerce może być przylepiona guma do żucia, czy sierść zwierząt, której odkurzacz nie dał rady usunąć. Gumę najlepiej najpierw zamrozić za pomocą specjalnego sprayu lub kostek lodu, a następnie wykruszyć szczotką o twardym włosiu. Takiej szczotki możemy także użyć do usuwania psiej, czy kociej sierści. Dalej zabieramy się za czyszczenie elementów plastikowych, najlepiej środkiem chemicznym w formie delikatnej pianki. Używamy do tego bawełnianej ściereczki. Na koniec zostają nam już tylko szyby – i auto jest jak nowe!

Materiał partnera