Rodzaje akcesoriów do oznakowania dróg

Właściwa organizacja ruchu drogowego to podstawowy warunek utrzymania bezpieczeństwa na drogach – dlatego niezbędne jest ich odpowiednie oznakowanie. Poza znanymi każdemu kierowcy znakami pionowymi oraz znakami poziomymi, malowanymi na powierzchni drogi, wykorzystuje się w tym celu różnego rodzaju akcesoria.

Słupki

Służą do montowania na nich znaków pionowych. Wykonywane są rur stalowych ocynkowanej o średnicy od 50 do 76 mm. Umieszcza się je w ziemi na głębokości minimum 80 cm i zalewa betonem – w dolnej części słupka umieszczona jest poprzeczna kotwa, która dodatkowo zabezpiecza słupek przez wyciągnięciem lub obrócenie. Górny otwór słupka zasłonięty jest przy pomocy zaślepki, która zapobiega dostawaniu się do wnętrza wilgoci powodującej korozję metalu.

Tablice drogowe

Tablice drogowe mają powierzchnie większą niż tradycyjne znaki – na jednej tablicy można umieścić kilka znaków, zgodnie z wymaganiami klienta lub jeden znak z dodatkowym wyjaśnieniem, np. znak ostrzegawczy A-30 – Inne niebezpieczeństwa z napisem doprecyzowującym charakter zagrożenia (np. „wycinka drzew”). Tablice drogowe często wykonywane są z wykorzystaniem techniki odblaskowej w celu zwiększenia widoczności na dużych dystansach.

Kocie oczka

To wypukłe elementy odblaskowe, naklejane na nawierzchni dróg do podkreślania oznaczeń poziomych – dzięki temu są one lepiej widoczne w nocy lub w czasie opadów atmosferycznych. Kocie oczka są bardzo wytrzymałe na uderzenia oraz ścieranie.

Podstawy do znaków

Służą tymczasowemu montażowi i stabilizacji znaków pionowych, a także tablic prowadzących czy zapór drogowych. Wykorzystywane są między innymi na terenie robót drogowych, umożliwiają szybkie  postawienie znaków bez konieczności umieszczania ich w gruncie.

Separatory

Modułowe barierki, które można wypełnić wodą lub piaskiem – ich celem jest wyznaczanie pasów ruchu na przebudowanej drodze i zabezpieczenie wyłączonej z ruchu nawierzchni. Wykonywane są najczęściej w kolorach białym i czerwonym.

Pachołki drogowe

Podobnie jak separatory służą przede wszystkim organizacji ruchu drogowego poprzez wyznaczanie pasów ruchu i oznaczenie przestrzeni wyłączonej z ruchu. Są lekkie i łatwe w rozstawieniu, dlatego mogą być wykorzystywane podczas krótkotrwałych prac drogowych, takich jak malowanie pasów, kiedy użycie wypełnionych piaskiem, dużych separatorów byłoby zbyt dużym obciążeniem

Te oraz wiele innych akcesoriów wykorzystywanych w oznakowaniu dróg znajdziemy w ofercie ich producenta, firmy Andros.

Materiał partnera