maszyny-do-obrobki-drewna

Profesjonalne maszyny do obróbki drewna

Drewno jest w tak powszechnym użyciu, że rzadko poświęcamy mu myśl. Meble, podłogi, elementy konstrukcyjne domów, papier… To tylko kilka od razu narzucających się zastosowań drewna. Ale jaką drogę przebywa, zanim stanie się częścią naszego życia? Jakie urządzenia pomagają w obróbce tego szlachetnego materiału? Poznajcie profesjonalne maszyny do obróbki drewna.

Od szkółki leśnej do sklepu – droga drewna

Drewno, choć jest surowcem odnawialnym, rośnie nieproporcjonalnie długo w stosunku do szybkości, z jaką je pozyskujemy. Dlatego ważne jest regularne zalesianie i prowadzenie szkółek leśnych, tak aby w miarę możliwości nadrobić straty w zasobach. Gdybyśmy tego zaniechali, pewnego dnia okazałoby się, że brakuje drewna, a cały ekosystem jest zaburzony.

Wycinkę przeprowadza się na ściśle określonych obszarach. Jest ona kontrolowana co do sztuki. Powalone drzewa trafiają do tartaków, gdzie dzieli się je na mniejsze elementy, oddziela konary od pni i poszczególne części drzewa trafiają do zakładu odpowiedniego przetwórstwa: fabryki papieru, wytwórni mebli i innych miejsc, gdzie wykorzystywane jest drewno.

Najważniejsze maszyny do obróbki drewna

Wycinka drewna, a następnie jego obróbka, to zajęcia trudne i niebezpieczne. Kształt i twardość surowca sprawiają, że ludzie od dawna poszukują sposobów, aby ułatwić sobie pracę z nim. Szczególnie przy skali przemysłowej profesjonalne maszyny do obróbki drewna pozwalają zwiększyć wydajność i tempo pracy.

Najważniejszymi maszynami są tutaj pilarki taśmowe i tarczowe. Zajmują się one cięciem drewna na łatwiej obrabialne fragmenty lub w kształty docelowe. Powstało wiele wyspecjalizowanych pilarek do różnego rodzaju podziału drewna, m.in. pilarki rozdzielcze i wielopiły. Drewno, które przeznaczone jest na opał, rozdrabnia się przy użyciu piłołuparki.

Dodatkowym wyposażeniem pilarek i rozłuparek są podajniki, dzięki którym bale trafiają pod ostrza maszyny szybko, regularnie i w sposób bezpieczny dla ludzi pracujących przy drewnie.

Zaawansowane technologicznie maszyny do obróbki drewna uczyniły pracę drwali bezpieczną i szybką oraz wydajną. Mimo alternatywnych materiałów zapotrzebowanie na drewno nie maleje, dlatego wciąż potrzebujemy automatyzacji obróbki drewna. Profesjonalne maszyny ma w swojej ofercie www.wood-pamar.eu.

Materiał partnera