Produkcja śrub i prętów CNC

Narzędzia CNC są produktami, które można znaleźć zarówno w zakładach produkcyjnych i firmach, które specjalizują się w pracach obróbczych, jak również w pracowniach reklamowych. Pozwalają one na obróbkę różnego rodzaju materiałów poprzez np. frezowanie, cięcie, wykrawanie czy wypalanie. Za ich pomocą można również wyprodukować śruby oraz pręty. Jeżeli chcesz wiedzieć, jakie to narzędzia oraz na czym polega obróbka CNC, zapraszamy do lektury.

Co oznacza CNC?

CNC oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych (ang. Computerized Numerical Control). Pod tym pojęciem kryje się specjalny układ sterowania numerycznego pozwalający dowolnie zaprogramować maszynę. Dokładną obróbkę metalu zapewnia specjalny mikrokomputer, w który wyposażona jest maszyna CNC. Tego rodzaju sterowanie urządzeń powstało w Stanach Zjednoczonych (lata 40./50. XX wieku) na potrzeby lotnictwa wojskowego, ale z początku informacje wprowadzane były za pomocą liter oraz liczb (NC, ang. Numerical Control). Później, wraz z postępem technologicznym, pojawiły się już skomputeryzowane układy sterowania CNC.

Jakie są zalety wykorzystania maszyn CNC?

Do narzędzi CNC zalicza się obrabiarki, np. tokarki oraz frezarki, jak również elektrodrążarki. Dzięki nim istnieje możliwość precyzyjnej obróbki wielu materiałów, co jest bardzo istotne w kwestii redukcji strat materiału powstających podczas nadmiernego skrawania. Komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych umożliwia dokładnie zaplanować i zautomatyzować cały proces.

Maszyny CNC zapewniają szybkość produkcji, zwiększając tym samym potencjalne zyski firmy. Wykorzystuje się je w wielu urządzeniach wymagających precyzyjnej pracy – te same sterowniki przysłużą się zarówno podczas składania ogromnych samochodów, jak również przy wykrawaniu bardzo drobnych elementów, takich jak np. śruby.

Maszyny CNC w produkcji śrub i prętów

Jeżeli chodzi o produkcję śrub, nakrętek i prętów, wykonuje się je z bardzo grubego pręta, który (po zmiękczeniu w piecu, zamoczeniu w kwasie siarkowym i pokryciu fosforanem cynku w celu zabezpieczenia przed korozją) należy pociąć na odpowiedniej długości kawałki. Każdy z nich umieszczany jest w tłocznikach o różnych kształtach, formujących śruby. Po ukształtowaniu główki można przejść do fazy formowania gwintu za pomocą metody kucia na gorąco.

W precyzyjnym obrobieniu gwintów śruby pomagają specjalne maszyny CNC, takie jak np. frezarka – jej wykorzystanie pozwala na pracę z precyzją sięgającą 0,001 mm, dzięki czemu elementy produkowane i obrabiane za pomocą narzędzi CNC cechują się bardzo wysoką jakością – uważa specjalista z firmy CNC METAL PRODUKT, która posiada wieloletnie doświadczenie w pracach związanych z obróbką, przetwarzaniem oraz zabezpieczaniem różnego rodzaju metali.

Materiał partnera