studentki z kartą bankową

Portfel studenta. Co zyskujesz dzięki mądremu zarządzaniu swoimi finansami?

Studenci mają szczególne potrzeby, jeżeli chodzi o bankowość. W wielu przypadkach to młodzi ludzie, którzy dopiero zaczynają samodzielnie kontrolować stan własnych finansów, nie posiadają jeszcze oszczędności i dopiero budują swoją historię finansową. Konta osobiste dla studentów przeznaczone są dla osób pomiędzy 18 a 26 rokiem życia. Aby założyć taki rachunek, wystarczy zazwyczaj okazać dowód osobisty i legitymację studencką lub zaświadczenie z uczelni – to pozwala cieszyć się wszystkimi zaletami specjalnej oferty oraz wieloma dodatkowymi usługami bankowymi. Dowiedz się, jakie jeszcze zalety mają studenckie konta bankowe!

Odpowiedzialność finansowa – wyzwanie dla każdego studenta

Rozpoczęcie studiów dla wielu młodych ludzi wiąże się z przeprowadzką, wynajęciem pokoju lub mieszkania, a także podejmowaniem pierwszych kroków w celu uzyskania niezależności finansowej. Rozporządzanie własnymi pieniędzmi i wzięcie odpowiedzialności za swoje przychody i wydatki bywa sporym wyzwaniem. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto założyć internetowe konto bankowe, które pozwoli na bieżąco kontrolować swoje finanse, regulować opłaty za studia (np. czesne) i odbierać stypendia.

Panowanie nad budżetem to bardzo ważne doświadczenie dla kogoś, kto dopiero niedawno osiągnął pełnoletniość. Oczywiście, banki oferują konta dla dzieci (0–12 lat) i konta dla młodych (13–17 lat), które pozwalają od początku uczyć się zarządzania pieniędzmi, świadomego wydawania i oszczędzania. Jednak często dopiero po osiągnięciu pełnoletności i rozpoczęciu studiów młodzi ludzie muszą zmierzyć się z pełną samodzielnością, a ich oczekiwania względem produktów bankowych rosną.

Zobowiązania finansowe studentów

Studenci, nawet ci, którzy łączą naukę z pracą, zazwyczaj dysponują ograniczonymi środkami i zmuszeni są szukać oszczędności wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. Młodzi ludzie często utrzymują się sami – nie każdemu pomagają w tym rodzice. Dlatego banki, w tym Santander Bank Polska, oferują konta dla studentów, które nie tylko są darmowe (bez opłat za prowadzenie rachunku, przelewy, wypłaty bankomatów oraz kartę – przy spełnieniu określonych warunków), ale również wiążą się z konkretnymi korzyściami: np. premią pieniężną, możliwością skorzystania z wysoko oprocentowanej lokaty mobilnej oraz programów Mastercard Bezcenne Chwile lub Visa Benefit.

Kontrolowanie wydatków stwarza możliwości

Studenckie konta internetowe to nie tylko szansa na kontrolowanie budżetu, ale również wiele innych możliwości – nie tylko finansowych! Niektóre banki doceniają chęć rozwoju młodych ludzi i przygotowały specjalne propozycje edukacyjne dla studentów, które pozwalają im poszerzać horyzonty i zdobywać nowe umiejętności. Jako przykład przywołać można Santander Universidades, czyli program wsparcia Santander Bank Polska dedykowany także posiadaczom konta studenckiego. Obejmuje on:

  • różnorodne stypendia krajowe i zagraniczne,
  • udział w webinarach na temat m.in. marketingu, bankowości i przedsiębiorczości,
  • konferencje, warsztaty i szkolenia,
  • wsparcie różnego typu inicjatyw studenckich i badawczych,
  • praktyki i staże w banku.

Studenckie konto bankowe – najlepszy sposób na monitorowanie budżetu

Prawidłowe planowanie budżetu to umiejętność, którą zdobywa się latami – wielu studentów dopiero musi się tego nauczyć w praktyce, zarządzając swoimi finansami. Z całą pewnością w zdobywaniu doświadczenia pomoże łatwe w obsłudze konto. Bank zazwyczaj oferuje studentom nowoczesny rachunek dostosowany do potrzeb młodych ludzi i ich szybkiego trybu życia – stąd takie funkcje jak np. szybki podgląd stanu konta i ostatniej transakcji w telefonie bez konieczności logowania się. Zwykle konto studenckie umożliwia też odkładanie pieniędzy na z góry określony cel – konkretne kwoty można przelewać samodzielnie lub automatycznie (np. jako „końcówki” od każdej transakcji wykonanej za pośrednictwem rachunku).

Środki pieniężne zawsze pod ręką na koncie walutowym

Wielu studentów podróżuje, nie tylko w celach turystycznych, ale również naukowych. Wymiany studenckie, program Erasmus, stypendia – uczelnie oferują bardzo wiele możliwości zdobywania nowych doświadczeń. To oznacza, że młodzi ludzie mają okazję nawet przez dłuższy czas mieszkać za granicą, nie tylko w Europie, ale i w najodleglejszych zakątkach świata. Konto walutowe w takiej sytuacji jest niezastąpione. Dzięki niemu masz dostęp do swoich pieniędzy, gdziekolwiek jesteś – możesz wypłacać gotówkę w bankomacie, płacić w sklepie lub przez Internet. Taki rachunek ułatwia również operacje finansowe w sytuacji, kiedy otrzymujesz wynagrodzenie lub stypendium w obcej walucie. Zwykłe konto studenckie również sprawdzi się w takiej sytuacji, ponieważ umożliwia darmowe wypłacanie pieniędzy z bankomatów na całym świecie.

Konto dla studentów, czyli nowoczesne rozwiązania na miarę potrzeb

Młodzi ludzie cenią sobie przede wszystkim wygodę, dostęp do informacji przez Internet i możliwość łatwego dokonywania płatności bezgotówkowych – obecnie właściwie każdy student ma dostęp do komputera oraz smartfona. Dlatego też konta studenckie łatwo można obsługiwać z poziomu bankowości mobilnej. Wiele banków oferuje szereg nowoczesnych funkcji dodatkowych, które można aktywować lub wykorzystać właśnie z poziomu aplikacji na telefon, lub strony internetowej. Przykładowo, Santander Bank Polska umożliwia:

  • Szybkie opłacanie biletów komunikacji miejskiej i parkingów oraz zamawianie taksówek za pośrednictwem aplikacji.
  • Płacenie zbliżeniowe telefonem (BLIK, Google Pay, Apple Pay).
  • Logowanie do aplikacji za pomocą PIN–u lub odcisku palca.

Chcesz założyć własną działalność? Postaw na sprawdzone konto firmowe

Niektórzy studenci decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej. Dla przedsiębiorców (w każdym wieku) banki przygotowują osobną ofertę. Konta firmowe dla jednoosobowych działalności gospodarczych są zwykle darmowe, ale pod pewnymi warunkami (np. jeśli w ciągu miesiąca wykona się za ich pośrednictwem przelewy na min. 200 zł do ZUS), warto jednak dokładnie zapoznać się ze szczegółowymi warunkami realizowania poszczególnych usług – często tylko ograniczona liczba przelewów jest darmowa, pozostałe są płatne, również korzystanie z karty debetowej może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Mimo to firmowe konto bankowe jest bardzo wygodnym rozwiązaniem i pomaga nawet początkującym, młodym przedsiębiorcom zapanować nad finansami firmy, wydatkami, przychodami i obowiązkowymi, comiesięcznymi opłatami. Niektóre banki oferują swoim klientom bardzo atrakcyjne premie, zwroty gotówki za określoną aktywność, zniżki oraz preferencyjne warunki udzielania kredytów lub leasingu.

Rozwiązania dla studentów od Santander Bank Polska

Obecnie niemal każdy musi prędzej czy później zdecydować się na założenie konta w banku. To sposób na ułatwienie sobie życia, a rozwój bankowości mobilnej i internetowej sprawia, że korzystanie z rachunków staje się coraz łatwiejsze i niesie ze sobą bardzo wiele korzyści. Nie inaczej jest w przypadku studentów, którzy często dopiero uczą się zarządzać własnymi finansami samodzielnie. Postaw więc na ofertę, która obejmuje nie tylko łatwy dostęp do konta, ale również dodatkowe usługi wspierające edukację – jak te proponowane przez Santander Bank Polska. To bezpieczny wybór i pewność, że rachunek spełni wszystkie Twoje oczekiwania!

Materiał partnera