pirometry

Pirometry – czym są i do czego służą?

Pirometry to urządzenia służące do bezdotykowego, zdalnego pomiaru temperatury. Ich wyjątkowe właściwości znajdują zastosowanie w rozmaitych gałęziach gospodarki – od przemysłu spożywczego, przez medycynę, na budownictwie skończywszy.

Jak to działa?

Gwoli wyjaśnienia – pirometry nie działają jak zwykłe termometry i nie mierzą temperatury powietrza. Dokonują za to pomiaru temperatury komponentów w przedmiotach – urządzeniach, sprzętach technicznych i in. Przedmioty te są często niezwykle gorące i jednocześnie znajdują się pod napięciem lub są poddawane obróbce – np. zgrzewaniu. Pirometr umożliwia dokonanie pomiaru ich temperatury z bezpiecznej odległości.

Pomiary temperatury są wykonywane w oparciu o analizę niewidocznego gołym okiem promieniowania podczerwonego, emitowanego przez dany obiekt. Im wyższa temperatura, tym większe natężenie promieniowania – informuje ekspert firmy Meskon, zajmującej się projektowaniem i sprzedażą tych wysokiej klasy urządzeń pomiarowych. Większość pirometrów dokonuje pomiarów w zakresie od -30 °C do 500 °C, choć niektóre modele przemysłowe umożliwiają pomiar nawet do 2000 °C.

Budowa pirometru

Konstrukcja typowego pirometru opiera się na układach ogniskowania energii oraz jej detekcji w czujniku wrażliwym na temperaturę. W pirometrach znajdują zastosowanie dwa typy detektorów – termiczny (prowadzący do konwersji energii promieniowania cieplnego na sygnał elektryczny) i fotoelektryczny (zmieniający energię promieniowania świetlnego na sygnał elektryczny).

Rodzaje pirometrów

W sprzedaży znajdziemy kilka typów pirometrów. Różnią się one przede wszystkim ze względu na zakres dokonywania pomiarów. Możemy wyróżnić pirometry radiacyjne (mierzące całe widmo promieniowania – od podczerwieni do nadfioletu), dwubarwne (porównujące natężenie promieniowania dla dwóch długości fali), fotoelektryczne (mierzące określone pasmo ) oraz monochromatyczne (dokonujące pomiaru dla jednej długości fali).

Pirometry optyczne, służące porównywaniu jasności świecenia badanego obiektu z jasnością świecenia obiektu wzorcowego są używane do pomiarów temperatury przekraczającej 600 °C. Jeśli natomiast zakres temperatur jest niski, w pirometrach wykorzystywana jest optyka zwierciadlana. Do nakierowania na pole pomiarowe służy obiektyw tak jak ma to miejsce w przypadku lustrzanek albo kamer, bądź promiennik laserowy. Dokładniejsze ustawienie zapewniają pirometry wykonane w technologii światłowodowej – komentuje przedstawiciel Meskon.

Co wziąć pod uwagę przed zakupem?

Aby pirometr spełniał nasze oczekiwania, powinien cechować się odpowiednimi parametrami optycznymi. Warto zwrócić uwagę m.in. na rozdzielczość optyczną urządzenia, czyli stosunek odległości od obiektu do średnicy pola, dla którego dokonujemy pomiaru.

W celu lepszego dopasowania pirometru do wymagań aplikacji warto także ustalić współczynnik emisyjności przedmiotu, którego temperaturę chcemy mierzyć. Emisyjność obiektu to zdolność do oddawania przez niego promieniowania podczerwonego. Współczynnik emisyjności ma zazwyczaj wartość w zakresie od 0 do 1. W przypadku obiektów o niskim stopniu emisyjności, warto zainwestować w pirometry z regulowanym współczynnikiem emisyjności – podsumowuje specjalista firmy Meskon.

Materiał partnera