ozonowanie

Ozonowanie po pożarach

O tym, że pożar wyrządza wiele szkód, nie trzeba nikogo przekonywać. Usuwanie strat zajmuje wiele czasu, trzeba ponownie odmalować i wyposażyć pomieszczenie. Jednak uprzątnięcie widocznych oznak to nie wszystko, ponieważ najtrudniejszy do pozbycia okazuje się duszący odór. Niestety samo wietrzenie nie pomoże. Aby pozbyć się tego nieprzyjemnego zapachu, warto zastosować ozon.

Dlaczego warto wykorzystać ozon po pożarach?

Zastosowanie ozonu jest skutecznym sposobem na usunięcie skutków zarówno samego pożaru, jak i prowadzonych działań gaśniczych, ponieważ gaz wnika w strukturę powierzchni danej materii, rozbijając tym samy łańcuch zapachowy. Ponadto ozon pomaga w sterylizacji pomieszczenia, ponieważ niszczy rozwijające się pleśnie oraz grzyby. Warto w tym celu zatrudnić specjalistów, którzy przeprowadzą proces ozonowania profesjonalnie i sprawnie. Ważne jest wybranie firmy, która posiada fachowy sprzęt. Ozonowanie wykonane przez wykwalifikowaną osobę jest bezpieczne.

Jak tłumaczy przedstawiciel firmy Blue Planet: Zabieg ozonowania przeprowadzony w pomieszczeniu pozwala na usunięcie z powietrza oraz przedmiotów znajdujących się w nim, szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia zarodników grzybów, pleśni, bakterii czy alergenów. Dodatkową i docenianą zaletą jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów typu stęchlizna.

Sposoby ozonowania

Należy pamiętać o tym, że proces ozonowania powinno się zacząć dopiero po usunięciu widocznych skutków pożaru. Potrzebne jest do tego wysokie stężenie ozonu, dlatego też polecane są generatory o odpowiedniej wydajności produkowanego gazu. Aby jednak określić wielkość urządzenia, należy oszacować zasięg stężenia odoru i wyeliminować źródła nieprzyjemnego zapachu. Sam zabieg ozonowania powinien trwać minimum 45 minut. Zalecane jest jego przeprowadzenie w kilku etapach. W większości przypadków poleca się zastosowanie metody „stężenia uderzeniowego”. Jeżeli jednak w dalszym ciągu zapach dymu jest wyczuwalny, trzeba zmienić program generujący w danym miejscu – musi być to stałe, niskie natężenie. Żaden środek chemiczny nie usunie w pełni duszącego odoru, zaś ozonowanie pomoże go zlikwidować z prawie 100% skutecznością.

Materiał partnera