lampy led

Oszczędność przede wszystkim – charakterystyka lamp LED

W ciągu kilku-kilkunastu ostatnich lat technologie oświetleniowe przeszły sporą ewolucję. Tradycyjne żarówki wolframowe zostały niemal całkowicie wyparte z rynku przez świetlówki, te z kolei w dzisiejszych czasach muszą konkurować na rynku z nowoczesnymi lampami LED. LED-y, do niedawna stosowane głównie jako elementy dekoracyjne, obecnie zdobywają coraz większą popularność wśród użytkowników, ceniących sobie wydajność i funkcjonalność.

Czym jest lampa LED?

LED to potoczna nazwa diody elektroluminescencyjnej, skrót ten pochodzi od angielskiego terminu Light-Emitting Diode. W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek nie posiadają one żarnika – zamiast niego źródłem światła jest chip półprzewodnikowy, posiadający dwie warstwy: N, posiadającą ładunek ujemny oraz P, posiadającą ładunek dodatni. Pod wpływem prądu elektrony z warstwy N przemieszczają się na warstwę P – by móc wrócić na swoje miejsce (do czego dążą) muszą oddać nagromadzoną energię elektryczną. Odbywa się to poprzez emisję światła.

Zalety lamp LED

Do najważniejszych plusów diod LED zaliczyć należy ich:

  • Wysoką efektywność, czyli sprawność przetwarzania energii elektrycznej na światło widzialne. Wynosi ona w granicach 80-95%, podczas gdy efektywność żarówki wolframowej to zaledwie 5-10%, reszta pobierane przez nią energii przetwarzana jest na ciepło. Lampy LED nie produkują ciepła.
  • Wysoka żywotność, wynosząca przeciętnie 50 tysięcy godzin, czyli ponad 25 razy dłużej niż żarówka. Oznacza to, że jedna lampa LED wystarczy nam na ponad 5 lat.
  • Wysoka wytrzymałość na wstrząsy i uderzenia
  • Możliwość uzyskania światła o praktycznie dowolnym kolorze
  • Krótszy czas włączania, w porównaniu do powszechnie stosowanych świetlówek, które potrzebują nawet kilka sekund na osiągnięcie pełnej jasności. W przypadku diod LED czas ten wynosi zaledwie kilka mikrosekund.
  • Czystość i bezpieczeństwo – diody LED nie zawierają rtęci ani innych szkodliwych metali, dlatego w przypadku uszkodzenia nie stwarzają zagrożenia dla naszego zdrowia ani środowiska naturalnego.

Wady lamp LED

Nie ma rzeczy doskonałych – diody LED nie należą do wyjątków. Ich największym minusem jest wysoka cena, szczególnie jeśli wybieramy diody z wyższej półki, charakteryzujące się lepszymi parametrami oddawania kolorów i bardziej przyjazną dla naszego organizmu temperaturą barwową. Oświetlając pomieszczenia mieszkalne tańszymi modelami możemy mieć wrażenie, że przedmioty znajdujące się wokół nas mają inne kolory niż w rzeczywistości. Warto jednak pamiętać o wysokiej wytrzymałości i energooszczędności lamp LED – jedna lampa wystarczy nam na dłużej, niż 10 zwykłych żarówek.  Szeroki wybór lamp LED oraz innego sprzętu elektrycznego znajdziemy w ofercie sklepu internetowego Supervolt.

Materiał partnera