sprzedaż

Oprogramowanie sprzedaży detalicznej POS – ułatwia sprzedaż w sklepie!

Sprzedaż detaliczna to nie tylko kasa fiskalna. To coraz częściej także rozbudowane oprogramowanie wspierające handel!

Wraz z rozwojem sprzedaży detalicznej coraz więcej właścicieli sklepów zaczęło inwestować w nowoczesne oprogramowanie POS, które wspiera sprzedaż. Teraz do dyspozycji są różne systemy sprzedaży tego typu.

Czym dokładnie są programy sprzedażowe POS? Jakie funkcje oferują? Kiedy warto zdecydować się na takie oprogramowanie sprzedaży detalicznej? W końcu, kto zajmuje się ich dostawą?

 

Czym jest oprogramowanie POS?

POS, czyli z angielskiego Point of Sale to określenie stosowane na punkt sprzedaży. Pod tym terminem mogą znajdować się:

 • materiały POS – materiały reklamowe wspierające sprzedaż stacjonarną
 • terminale POS – terminale kart płatniczych
 • terminale POS PC – dedykowane komputery obsługujące urządzenia fiskalne oraz terminale kart płatniczych

Także wyróżnia się oprogramowanie POS. Jest to specjalny rodzaj oprogramowania użytkowego, które ma na celu obsługę terminali POS PC, czyli komputerów stosowanych jako kasy fiskalne.

Takie właśnie terminale są bardzo proste w obsłudze i tym samym powodują, że sprzedaż jest jeszcze łatwiejsza i szybsza. Są one połączone z kasą fiskalną z drukarką, ze skanerem kodów kreskowych, a także z terminalem kart płatniczych. Najczęściej posiadają także duży, czytelny ekran dotykowy, który zacznie usprawnia realizację sprzedaży.

Wobec tego zakupienie takiego właśnie wyposażenia oraz wdrożenie dedykowanego systemu POS może być przyszłościową inwestycją dla każdego sklepu!

 

Systemy POS – dla każdego sklepu

Dzisiaj takie terminale wykorzystujące urządzenia fiskalne oraz oprogramowanie sprzedaży detalicznej można zobaczyć w wielu sklepach. Są one widoczne przede wszystkim w większych sieciach handlowych, ale także w mniejszych punktach handlowych.

Największe sieci najczęściej zamawiają dedykowane systemy sprzedażowe opowiadające ich indywidualnym potrzebom. Można także wybrać gotowy program sprzedażowy do sklepu, który jest tańszy we wdrożeniu. To doskonała propozycja dla mniejszych sklepów, które nie chcą rezygnować z komfortu korzystania z systemu POS.

Dzisiaj dostawą takich właśnie programów zajmuje się wiele firm. W mieście Warszawa jest to między innymi firma ITCenter.

 

Jakie funkcje oferuje oprogramowanie sprzedaży detalicznej POS?

Aktualnie oprogramowanie sprzedaży detalicznej to szeroka gama różnych ofert przeznaczonych dla klientów biznesowych. Są to również systemy POS polskich deweloperów. Wśród dostępnych propozycji znajdują się między innymi programy Insoft, PosNet, GoDEX, Novitus, Gastro czy Datalogic.

Za pomocą tego typu oprogramowania sklep otrzymuje dostęp do szerokiej gamy funkcji, które pozwalają na prowadzenie jeszcze bardziej efektywnej sprzedaży, a także pozostałych czynności okołosprzedażowych.

Przykładowe funkcje programów sprzedażowych POS:

 • informacje o aktualnej sprzedaży
 • generowanie dokumentów
 • weryfikacja rachunków
 • powiadomienia o dokumentach, towarach
 • ustalanie cen – także jako indywidualna polityka cenowa
 • tworzenie promocji, rabatów
 • łatwa obsługa zwrotów
 • wprowadzanie reklamacji
 • obsługa programów lojalnościowych
 • kontrola stanów magazynowych
 • generowanie zamówień
 • rejestracja czasu pracy

Oczywiście, są to tylko przykładowe funkcje, jakie może zaproponować program sprzedażowy do sklepu. Ich zakres zależny jest od wybranego oprogramowania POS, dlatego też można dopasować je indywidualnie do potrzeb sklepu.

Firmy zajmujące się dostawą takiego oprogramowania, na przykład wspomniana firma IT Center z Warszawy, służą wówczas fachową pomocą.

Podsumowując, odpowiednie oprogramowanie sprzedaży detalicznej POS jest korzystną inwestycją dla firmy, która prowadzi handel detaliczny. Odpowiedni system POS znacznie usprawnia realizację sprzedaży i dodatkowo niesie on ze sobą szereg innych korzyści. To przyszłościowa inwestycja, którą warto poważnie rozważyć!

Materiał partnera