agregat prądotwórczy

Kiedy opłaca się kupić, a kiedy wynająć generator prądu?

Profesjonalny agregat prądotwórczy możemy nabyć na własność, bądź wynająć na czas określony. Oba rozwiązania mają wiele zalet, a o wyborze jednego decyduje osobiste zapotrzebowanie. W przypadku gdy generator prądu ma nam służyć wyłącznie tymczasowo, o wiele lepiej zdecydować się na wynajem. Jeżeli natomiast będziemy wykorzystywać go często (np. rozważamy stały montaż), wręcz konieczny okaże się zakup.

Zakup agregatu prądotwórczego

Z możliwości technicznych agregatu prądotwórczego możemy korzystać na co dzień, traktując go jako stały element instalacji elektrycznej. Osobisty generator służy do zasilania domu w sytuacjach awaryjnych – na przykład wtedy, gdy nastąpiły przerwy w dostawie prądu. Urządzenie jest instalowane w taki sposób, by mogło uruchamiać się w pełni automatycznie. Wcześniej musimy jednak spełnić szereg wymogów formalnych (m.in. uzyskać zgodę Zakładu Energetycznego). Generator jest dokładnie sprawdzany pod względem jakości i bezpieczeństwa użytkowania. Przypisane też zostają osoby zajmujące się ewentualnymi naprawami i konserwacjami. Z wymienionych względów wynajem agregatów jest niemal wykluczony, a na pewno mniej praktyczny od zakupu urządzenia na własność.

Wynajem generatora prądu

Agregat prądotwórczy zdaje egzamin w sytuacji, gdy potrzebujemy tymczasowego źródła energii – np. na okres prowadzonych prac budowlano-remontowych. W takiej sytuacji wynajem urządzenia okaże się wręcz nieoceniony. Do dyspozycji mamy wiele modeli generatorów stacjonarnych i przewoźnych, dostosowanych do zindywidualizowanych potrzeb i oczekiwań (jedno- i trójfazowe, o różnym zakresie dostępnej mocy). Procedura wynajmu jest bardzo prosta i nie wymaga szeregu formalności. Agregat może działać samodzielnie lub jako uzupełnienie zasilania. Po wszystkim zwracamy go do wypożyczalni, nie martwiąc się o późniejsze utrzymanie, naprawy czy konserwacje. Szerokim wyborem agregatów prądotwórczych na wynajem dysponuje m.in. renomowana firma Ramirent.

Sztuka wyboru

Przedstawione sytuacje stanowią jedynie pewne przykłady, które nie muszą znaleźć pokrycia w rzeczywistości. Bywa przecież i tak, że prace remontowe się przedłużają, bądź agregat stanowi zastępcze źródło energii przy oczekiwaniu na podłączenie do sieci elektroenergetycznej. Wówczas wynajem może okazać się niewystarczający – chyba, że oferta wypożyczenia jest naprawdę bardzo atrakcyjna. Każdy przypadek jest nieco inny, zatem o zasadności kupna/wypożyczenia generatora powinniśmy rozsądzić samodzielnie. Niezależnie od podjętej decyzji nie doznamy zawodu. Agregat prądotwórczy to urządzenie niezwykle praktyczne, które może się nam przydać w najmniej spodziewanym momencie.