Opakowania formowane próżniowo – niezawodne przy pakowaniu produktów o trudnych i złożonych kształtach

Technologia formowania próżniowego pozwala na wykonanie większych serii opakowań i wypełnień do pojemników przeznaczonych do bezpiecznego transportu i magazynowania produktów o nawet najbardziej złożonych kształtach. Pozostając nieruchomo w idealnie dopasowanych do nich formach, przedmioty te są chronione przed zniszczeniem i uszkodzeniami powierzchniowymi.

Proces technologiczny

Termoformowanie próżniowe to proces wykorzystujący folie lub płyty z materiałów takich jak tworzywa ABS, polistyren, polietylen, poliwęglan, polipropylen czy polimetakrylan. Materiały te rozgrzewa się do temperatury, w której miękną, a następnie „obciąga” się nimi matrycę i odsysa powietrze, tak aby została dokładanie wypełniona.

Na końcu schłodzoną wytłoczkę wycina się np. laserem, ploterem lub wykrojnikiem nożowym – dodaje ekspert ze specjalizującej się w systemach opakowań przemysłowych firmy THT. Narzędzia i maszyny potrzebne do przeprowadzenia całej procedury  potrafią być nawet dziesięć razy tańsze niż te używane w technologii wtryskowej, co oczywiście przekłada się na znacznie niższe koszty gotowego wyrobu i umożliwia stosunkowo niedrogie wyprodukowanie większych serii opakowań zarówno na małe, jak i na większe elementy.

Wachlarz możliwości

Wykorzystanie oszczędnych materiałów nadających się do powtórnego przetworzenia pozwala dodatkowo obniżyć koszty. Istnieje też możliwość wytworzenia w ramach pojedynczego procesu pojemnika, którego precyzyjnie dopasowana do zawartości wkładka będzie integralną częścią, a także wkładek wielowarstwowych czy nawet przewodzących prąd, jeśli zachodzi taka potrzeba. Konstrukcja opakowań formowanych próżniowo zazwyczaj opracowana jest tak, aby dało się je łatwo układać w stosy, np. przez odpowiednie profilowanie dna.

Wytworzone w opisany wyżej sposób pojemniki, wkładki czy przekładki transportowe i automatyzacyjne cechuje lekkość, ale zarazem duża wytrzymałość. Wysoki poziom odwzorowania kształtu zawartości pozwala z jednej strony na utrzymanie jej w stanie nieruchomym (a więc bezpiecznym) podczas transportu i magazynowania, z drugiej zaś chociażby na wykonywanie operacji manipulacyjnych przez elementy podajnika automatycznego. Oprócz stosunkowo łatwego włączania w procesy zmechanizowane warto wspomnieć jeszcze o możliwości znakowania tego typu opakowań na drodze tłoczenia, a także o tym, że utrzymanie ich w czystości, np. gdy zachodzi potrzeba ponownego wykorzystania, nie nastręcza większych problemów.

Materiał partnera