Opakowania foliowe. Podstawowa charakterystyka

Woreczki i torebki foliowe – któż ich nie zna? Wyroby z folii znajdują użytek w niemal każdej branży, przede wszystkim w charakterze funkcjonalnych opakowań i reklamówek sklepowych. O ich wyjątkowej popularności decyduje nie tylko uniwersalność zastosowań, ale też szybkość produkcji czy stosunkowo niska cena. Jakie typy produktów foliowych możemy zatem wyróżnić?

Woreczki i reklamówki HDPE

Wyroby powstałe z polietylenu o dużej gęstości (z ang. high density polyethylene; HDPE), cechującego się przezroczystością i elastycznością, a także odpornością chemiczną. Doskonałe jako bariera ochronna. Z uwagi na niskie koszty produkcji, standardowo widywane w placówkach handlowych, jako szeleszczące reklamówki do pakowania zakupów spożywczych i przemysłowych. Przy ich wytwarzaniu wykorzystuje się cienką folię.

Woreczki i reklamówki LDPE

Produkty z polietylenu o małej gęstości (z ang. low density polyethylene). Stanowią mocniejszą wersję woreczków i reklamówek. Z reguły są nieco droższe, grubsze i służą do wielokrotnego użytku. Lekko się błyszczą i w odróżnieniu od reklamówek z HDPE raczej nie szeleszczą. Szczególnie użyteczne przy przenoszeniu artykułów żywnościowych, w tym sypkich. LDPE wykorzystuje się również przy produkcji worków na śmieci o dużej pojemności.

Wyroby foliowe MDPE

Woreczki i reklamówki MDPE są wykonywane z polietylenu o średniej gęstości (z ang. medium density polyethylene). Mogą stanowić efekt połączenia materiałów LDPE oraz HDPE. Cechują się większą wytrzymałością mechaniczną niż torebki i opakowana z folii LDPE. Równocześnie są nieco sztywniejsze. Najczęściej spotykamy je w postaci półprzezroczystej.

Wyroby z polipropylenu (PP)

Folia PP powstaje z polipropylenu. Cechuje się bardzo dużą twardością, sztywnością, wysoką przezroczystością i brakiem elastyczności. Niemal nie przepuszcza pary wodnej i substancji zapachowych. Najczęściej wykorzystywana w przemyśle spożywczym. Torebki z folii PP mogą służyć m.in. do pakowania żywności, przedmiotów codziennego użytku, odzieży i tekstyliów.

Różne formy torebek i opakowań

Opakowania, torebki i woreczki foliowe mogą podlegać modyfikacjom, które nadają im wyjątkowych walorów użytkowo-estetycznych. Przykładowo, torebki da się barwić na rozmaite kolory, a także pokrywać nadrukami. Poza tym, mogą one przyjmować formę z klapką lub zamknięciem strunowym, taśmą samoprzylepną, fałdą denną, zakładkami bocznymi, dodatkowymi otworami i innymi pomysłowymi rozwiązaniami. Konkretne przykłady znajdziemy na stronie firmy Crespo, łódzkiego producenta wyrobów foliowych.

Materiał partnera