maszyny-rolnicze

Nowoczesne maszyny rolnicze – na czym polegają udogodnienia w maszynach w XXI wieku?

Rolnictwo to jedna z najważniejszych gałęzi w polskiej gospodarce – tereny pod uprawę zajmują ponad połowę całkowitej powierzchni kraju, w roku 2015 w sektorze rolniczym zatrudnionych było ponad 1,9 miliona osób. Nadal pokutujący obraz rolnika, który własnoręcznie lub przy pomocy prymitywnych narzędzi wykonuje większość prac, od wielu lat nie jest prawdziwy. Postęp technologiczny dokonuje się również w dziedzinie rolnictwa, coraz więcej właścicieli gospodarstw rolnych korzysta z urządzeń, które praktycznie eliminują udział pracy fizycznej człowieka w produkcji plonów.

Automatyzacja procesów

Jeszcze kilkanaście lat temu wiele prac rolniczych wymagało czynnego udziału człowieka. Chodziło przede wszystkim o prace wymagające precyzji, jak na przykład zbieranie plonów. Współczesna technologia pozwoliła na zautomatyzowanie tych procesów i znaczne ich usprawnienie. Na rynku rolniczym dostępne są wyspecjalizowane maszyny, przeznaczone do każdego etapu prac rolniczych – pługi, brony, rozsiewacze, kosiarki i wiele innych. Dzięki zaawansowaniu technologicznemu można je obsługiwać nie wychodząc nawet z kabiny traktora.

Komfort korzystania

Każdy kolejny etap produkcji w gospodarstwie rolnym to praca na wiele godzin, niekiedy również dni. Przebywanie w tym czasie w kabinie traktora może być bardzo uciążliwe, dlatego producenci nowoczesnych maszyn rolniczych dbają o komfort kierowcy. Jedną z najważniejszych zmian, która zaszła na przestrzeni lat w tej kwestii, była zmiana konstrukcji siedziska w traktorze. U samych początków historii traktorów przypominały one kształtem wklęsłe siodła bez oparcia, wykonane z twardego i zimnego materiału. Z czasem ich forma zmieniała się, zaczęto przykrywać się miękkim materiałem i obijać wodoszczelnymi tkaninami – obecnie siedziska pod względem komfortu w niczym nie ustępują tym stosowanym w wysokiej klasy samochodach, pozwalają na nieprzerwaną pracę nawet przez kilka godzin. Podobną ewolucję przeszły kabiny traktorów, które we współczesnych maszynach chronią użytkownika przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, skutkami wypadków (np. wywrócenia ciągnika) oraz przed nadmiernym hałasem, mogącym osiągać poziom ponad 90 decybeli. Kolejnym udogodnieniem, mającym duży wpływ na pracę jest wykorzystanie technologii GPS do tworzenia bardzo dokładnych map pól uprawnych, z uwzględnieniem nie tylko ich kształtu i powierzchni, ale nawet ich wartości mineralnej.

Każda, nawet najbardziej zaawansowana technologicznie maszyna, posiada określoną żywotność, poszczególne jej elementy z czasem ulegają zużyciu i wymagają wymiany. Szeroki wybór części zastępczych do maszyn rolniczych znaleźć możemy na stronie dystrybutora, firmy Agro-Expert.

Materiał partnera