systemy przeciwpozarowe

Niezbędnik przeciwpożarowy

Pożar to jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowia, życia i mienia, jakie może wystąpić w naszym domu, mieszkaniu czy miejscu pracy. Może mieć różne przyczyny: awarie instalacji elektrycznej, gazowej oraz kominowej, nieumyślne zaprószenie ognia oraz celowe podpalenie. Na szczęście, nie każdy ogień musi przemienić się w niszczący wszystko na swojej drodze pożar – współczesna technika dostarcza nam rozwiązania, które pozwalają skutecznie zabezpieczać zapobiegać pożarom i zwalczać je. Oto kilka sprzętów, które powinny znaleźć się w każdym ognioodpornym domu, mieszkaniu czy biurze.

Gaśnica

Absolutna podstawa niezbędnika przeciwpożarowego. Gaśnica jest podłużnym, walcowatym zbiornikiem wyposażonym w dyszę i wypełnionym tzw. czynnikiem gaśniczym. Czynnik gaśniczy to nic innego jak substancja, która pod dużym ciśnieniem wyrzucana jest z dyszy skierowanej w stronę źródła ognia. Czynnikiem gaśniczym mogą być – w zależności od rodzaju gaśnicy – proszki fosforanowe, proszki węglanowe, skroplony dwutlenek węgla lub woda (gaśnice mgłowe wypełnione wodą stosowane są w miejscach, w których istnieje ryzyko zanieczyszczenia lub uszkodzenia płonących cennych przedmiotów oraz ryzyko zapalenia się ubrania osób przebywających w pomieszczeniu – np. w muzeach, galeriach sztuki oraz kuchniach lokali gastronomicznych). W Polsce nie istnieją przepisy regulujące konieczność posiadania gaśnic w domu – jeśli zdecydujemy się w nie zainwestować, powinniśmy zlokalizować je w miejscach najbardziej narażonych na wybuch pożaru, czyli w kuchni, w garażu oraz kotłowni. Dodatkowo, jeśli dom ma więcej niż jedną kondygnację, każde dodatkowe piętro powinno mieć swoją oddzielną gaśnicę, umieszczoną najlepiej przy schodach.

Detektory dymu

Urządzenia wykrywające obecność dymu montuje się najczęściej w kuchniach. Na rynku obecne detektory można podzielić na półprzewodnikowe, jonizujące i izotopowe oraz optyczne. Są one w stanie wykryć obecność dymu lub gazów zanim jeszcze sami zdążymy je poczuć lub zauważyć. W momencie wykrycia zanieczyszczenia o określonym stężeniu czujnik uruchamia sygnał dźwiękowy, który informuje domowników o zaistniałym zagrożeniu.

Apteczka pierwszej pomocy

Pożar domu jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia, dlatego powinniśmy mieć w domu apteczkę pierwszej pomocy, czyli specjalny pojemnik, w którym znajdą się podstawowe przybory medyczne takie jak: jałowe gaziki, bandaże, opaski, plastry. Apteczka powinna być umieszczona w łatwo dostępnym i dobrze widocznym miejscu. Często można spotkać apteczki wykonane z przezroczystego tworzywa – dzięki temu łatwiej znaleźć w niej potrzebne przybory.

Firma Konfexim to sklep internetowym, wyspecjalizowany w bezpieczeństwie pracy. W jego ofercie znajdziemy między innymi sprzęty niezbędne w przypadku pożaru oraz odzież ochronną.

Materiał partnera