nawilzacz-parowy

Nawilżacz parowy. Sposób działania i efekty

Utrzymanie właściwego poziomu wilgotności w pomieszczeniach nie zawsze jest zadaniem łatwym. Największe wyzwanie stanowi jednak nie w prywatnych mieszkaniach, ale w budynkach komercyjnych, halach produkcyjnych i innych pomieszczeniach przemysłowych.

Zbyt suche powietrze wpływa negatywnie na komfort i zdrowie przebywających w nim osób – zaważa nasz rozmówca ze STERNAL INTERNATIONAL.

Powietrze o zbyt niskiej wilgotności powoduje też niszczenie maszyn i sprzętów, a w niektórych sytuacjach może przyczyniać się także do wzrostu zagrożenia pożarowego.

Nawilżacze parowe

Dzisiejsze technologie pozwalają regulować poziom wilgotności powietrza i utrzymywać go na stałym poziomie. W tym celu wykorzystywane są nawilżacze parowe, które działają na zasadzie podobnej jak czajnik elektryczny. Za pomocą specjalnych grzałek podgrzewają one parę, która nawilża powietrze.

Przewagą urządzeń parowych nad pozostałymi rodzajami nawilżaczy jest wysoka wydajność i stabilność pracy urządzenia. Dużą zaletą powietrza nawilżanego za pomocą nawilżacza parowego jest też sterylność – woda podgrzana do temperatury wrzenia jest wolna od wszelkich bakterii.

Działanie nawilżacza parowego

Sposób działania nawilżaczy parowych warto zobrazować na przykładzie najprostszych modeli. Zbudowane są one z reguły z dużego zbiornika, z którego woda przedostaje się do mniejszej komory odparowania. Właśnie tutaj podgrzewana jest ona za pomocą grzałki do temperatury parowania. Ogrzewanie tylko części wody znajdującej się w nawilżaczu służy oszczędności energii.

Systemy nawilżania powietrza firmy STERNAL umożliwiają zasilanie grzałki z rozmaitych źródeł energii, a nawet wykorzystanie wymienników ciepła, dzięki czemu eksploatacja staje się jeszcze mniej kosztowna. Możliwe jest także korzystanie z indywidualnie przygotowywanych rozwiązań, które pozwalają np. integrację systemu nawilżania z układem wentylacyjnym i klimatyzacyjnym budynku, w celu uzyskania jeszcze lepszej jakości powietrza.

Materiał partnera