Narzędzia z napędem hydraulicznym. Ogólna charakterystyka

Rozwój technik mechanizacyjnych sprawia, że na rynku profesjonalnych urządzeń przemysłowych znajdujemy coraz więcej ciekawych rozwiązań. Sztandarowy przykład stanowią narzędzia z napędem hydraulicznym, które często zastępują konstrukcje zasilane elektrycznie. Co stoi za sekretem popularności narzędzi z napędem hydraulicznym? Na jakiej zasadzie one działają?

Napęd hydrauliczny umożliwia przekazywanie energii mechanicznej z miejsca jej wytworzenia do miejsca napędzanego za pomocą cieczy. Zasada działania napędu jest prosta i wynika z prawideł fizyki – głównie z prawa Pascala, według którego ciśnienie wywierane na ciecz w układzie zamkniętym rozchodzi się równomiernie we wszystkich kierunkach.

Zastosowanie napędów hydraulicznych

Napędy hydrauliczne – hydrokinetyczne i hydrostatyczne – znajdują użytek w różnych gałęziach gospodarki, przede wszystkim tych związanych z przemysłem. Na innowacyjnych osiągnięciach hydrauliki bazują m.in. konstrukcje maszyn rolniczych i budowlanych oraz rozwiązania stosowane w motoryzacji czy lotnictwie. Nic dziwnego, że narzędzia wyposażone w napęd hydrauliczny gwarantują dokładność, wydajność i łatwość sterowania.

Z hydraulicznych pomp, agregatów wysokociśnieniowych oraz innych urządzeń o napędzie hydraulicznym mogą być zasilane tak praktyczne narzędzia, jak piły brzeszczotowe i taśmowe czy wiertarki. Do przyrządów zasilanych w ten sposób zaliczamy też hydrauliczne przecinaki lin, kabli i prętów, przecinaki rur, rozpieraki klinowe czy klucze udarowe – wymienia ekspert firmy Mechanizacja z Katowic, dystrybutora i producenta narzędzi hydraulicznych.

Zalety narzędzi z napędem hydraulicznym

Głównym atutem narzędzi z napędem hydraulicznym jest koncentracja ogromnej siły w niewielkiej konstrukcji przedmiotu, przy braku konieczności wykorzystania obszernych zasobów energii elektrycznej. Przyrządy działają bez przeszkód i nieplanowanych przerw w zasilaniu. Dzięki ich pomocy, możemy wykonać wiele skomplikowanych prac technicznych.

Narzędzia zostały zaprojektowane z myślą o użytkowaniu w najbardziej niesprzyjających warunkach – na drogach transportu poziomego i pochyłego, w kopalniach, wyrobiskach, rafineriach, zakładach chemicznych i innych pomieszczeniach zagrożonych wybuchem. Jednocześnie, pozwalają na pracę w zetknięciu z różnymi materiałami – stalą zwykłą i stopową, metalami niezależnymi, gumą czy tworzywami sztucznymi – zapewniając bezpieczeństwo przy remontach przeprowadzanych przez zakłady energetyczne czy firmy instalatorskie. Wszechstronność zastosowań narzędzi z napędem hydraulicznym czyni je niemal niezbędnymi dla współczesnego przemysłu.

Materiał partnera